Nauka

Planetoida zniszczy ozon

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 07:00
Groźne dla Ziemi są także małe planetoidy – ostrzegają naukowcy.

Uderzenie w Ziemię planetoidy o średnicy 500 metrów mogłoby bardzo poważnie uszkodzić warstwę ozonową, a przez to narazić nas na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego - informuje serwis Astronomy Now. 

Dotychczas naukowcy sądzili, że groźne w skali całego globu są jedynie zderzenia Ziemi z planetoidami o średnicy kilku kilometrów. Szacuje się, że własnie obiekt o rozmiarze około 10 km był odpowiedzialny za zagładę dinozaurów sprzed prawie 70 milionów lat.

Tymczasem z najnowszych badań, prowadzonych przez Elisabettę Pierazzo z Planetary Science Institute (USA), wynika, że groźne dla życia na całej Ziemi może być już zderzenie z ciałem o średnicy od 500 metrów do jednego kilometra. Pierazzo przeprowadziła komputerowe symulacje uderzenia takiego obiektu w ocean. Okazało się, że efekty mogłyby być bardzo groźne – doszłoby do znacznego uszkodzenia warstwy ozonowej, która chroni nas przez szkodliwym wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego.

Miarą intensywności tego promieniowania jest Indeks UV (ang. Ultraviolet Index - UVI). Jego typowe wartości nie przekraczają 10. Z symulacji Pierazzo wynika, że zderzenie z planetoidą o średnicy 0,5 km spowodowałoby takie zubożenie zawartości ozonu w atmosferze, że Indeks UV przekroczyłby poziom 20 na kilka miesięcy i to w dużym zakresie szerokości geograficznych na północ i na południe od równika. Zderzenie z planetoidą o średnicy 1 km byłoby jeszcze groźniejsze. W zakresie szerokości geograficznych od -50 do +50 stopni, UVI przez ponad dwa lata mógłby przekraczać poziom 50, docierając nawet do 56.

To uczyniłoby zwykłe funkcjonowanie na Ziemi zupełnie niemożliwym. Tak duże napromieniowanie miałoby złe skutki dla wielu organizmów na Ziemi. Zakłóciłoby to wzrost niektórych roślin, a w przypadku ludzi miało ogromny wpływ na wzrost liczby zachorowań na raka skóry, mogłoby uszkadzać wzrok i powodować zmiany w strukturze DNA. Nie jest wykluczone, że w takim przypadku ludzkość byłaby zmuszona do funkcjonowania tylko w nocy. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: DNA USA
Czytaj także

Rosja staranuje asteroidę, która leci ku ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 21:10
W piątek, 13 kwietnia 2029 roku asteroida Apophis ma przelecieć blisko Ziemi, może nawet niebezpiecznie blisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 12:56
Na powierzchni 24 Themis znaleziono lód i skomplikowane związki organiczne. Czy życie rzeczywiście na Ziemie przyszło z kosmosu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hayabusa wróciła na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 12:20
Z trwającej siedem lat karkołomnej misji wróciła japońska kosmiczna sonda kosmiczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna mijanka

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 11:40
Dwie planetoidy przeleciały bardzo blisko Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na drugiej asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 13:00
Czyżby była zjawiskiem częstszym niż myśleliśmy?
rozwiń zwiń