X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rośliny przeżywają w próżni

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 12:10
Są pierwsi roślinni kandydaci do podróży w kosmos: to rzodkiewka, sałata i pszenica. Bez uszczerbku wytrzymają w próżni nawet 30 minut.
Audio

Robią to zdecydowanie dłużej niż człowiek - rzodkiewka, sałata i pszenica wytrzymują bez szkody 30 minut w warunkach całkowitej próżni i przy ciśnieniu wynoszącym 1,5 proc. normalnego.

Takie są wyniki badań dr Raymonda Wheelera z NASA. Wheeler, pracujący w należącym do NASA Kennedy Space Center na Florydzie, prowadzi od kilku lat badania dotyczące przeżywalności bakterii i roślin w warunkach ekstremalnych, zbliżonych do występujących w kosmosie.

W tym ostatnim sadzonki sałaty, pszenicy i rzodkiewki hodowane były przez 20 dni w komorze, w której występowały normalne warunki atmosferyczne tj. temperatura około 20 st. C i standardowe ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza - 1013 hPa. Po 21 dniach część roślin przeniesiono do innej komory, z której na 30 minut wypompowano powietrze, jednocześnie redukując ciśnienie do wartości około 1,5 proc. ciśnienia na poziomie morza. Po 30 minutach przywrócono warunki normalne. Porównanie roślin poddanych temu eksperymentowi z grupą kontrolną nie wykazało żadnych różnic, zarówno na wadze, jak i w dalszym tempie wzrostu. W trakcie eksperymentu zaobserwowano jedynie czasowe więdnięcie liści, co jak uważa Wheeler, spowodowane było wyparowaniem z nich wody. Dodaje on, że to odwodnienie, a nie próżnia, mogłoby rośliny całkowicie zniszczyć.

Co ciekawe,  jedynie nieliczne inne formy życia, takie jak bakterie wykazują podobną "odporność i plastyczność" w niekorzystnych warunkach próżni. Ma on nadzieję, że badania te będą stanowić "punkt zwrotny w pracach mających na celu stworzenie roślin, które mogłyby być hodowane w warunkach długotrwałych lotów kosmicznych i - być może na stacjach pozaziemskich".

 (ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiemy, że nic nie wiemy...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 15:12
Taki wniosek można wysnuć z debaty o pozaziemskim życiu zorganizowanej z okazji 350 lecia brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleźliśmy obcych!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 13:45
NASA ogłosiła w czwartek odkrycie nowej, toksycznej formy życia. Na razie na Ziemi, ale takie organizmy mogą przeżyć także na innych planetach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA zadowolona z bakterii i z ISS

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:41
Amerykańska agencja kosmiczna podsumowuje miniony rok.
rozwiń zwiń