Nauka

Stratford: Wykopaliska pomogą zrozumieć Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 12:00
W Stratford-upon-Avon, gdzie William Szekspir (1564-1616) urodził się i mieszkał pod koniec życia, rozpoczęto badania wykopaliskowe. Mają pomóc w odkryciu, jakim człowiekiem był genialny dramatopisarz.
Audio

- Chcemy poznać bliżej życie elżbietańskiego dramaturga, jakim był człowiekiem, co miał w zwyczaju, co jadł, pił, robił w wolnym czasie, czy miał jakieś hobby, czy grał w jakieś gry? - mówi archeolog Kevin Colls. - Odpowiedzi wymaga też pytanie, gdzie faktycznie przebywał w samej końcówce życia, czy w bardziej okazałym domu przy ulicy New Place, gdzie prowadzimy wykopaliska, czy też w mniejszym, przylegającym do niego (zwanym obecnie Nash House), gdzie mógł mieć spokojniejsze warunki do pracy – dodaje badacz.

Archeolodzy dotarli już do warstw ziemi, której nie ruszano od 400 lat. Wykryto m.in. kamienne dachówki dające wyobrażenie o tym, jak budynek mógł pierwotnie wyglądać, kości zwierząt, a także przedmioty codziennego użytku: glinianą fajkę i ołowiane odważniki używane w kuchni.

W zależności od tego, na co natrafią archeolodzy, rozkopany teren może stać się turystyczną atrakcją. Po zakończeniu prac, które prowadzą archeolodzy z Birmingham, artefakty zostaną zaprezentowane na wystawie.

Szekspir kupił New Place w 1597 roku. Dom był główną rezydencją jego żony, Anne Hathaway, i ich córek. W 1610 roku Szekspir sam sprowadził się na New Place i mieszkał tam przez ostatnie 6 lat życia.

Dom przy New Place jest jednak dużo starszy. Pochodzi z 1483 roku i był częściowo zbudowany z cegły, co było wówczas nowatorską techniką. Za życia Szekspira nieruchomość uchodziła za drugą co do wielkości w mieście. W 1759 roku dom został przebudowany, a następnie zburzony. Wiktoriański antykwariusz James Halliwell-Phillipps w 1860 roku. prowadził tam amatorskie wykopaliska, ale według ocen współczesnych archeologów miejsce to może wciąż kryć wiele oryginalnych pozostałości.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ofiary zarazy z Gloucester

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2008 09:29
Do niedawna utrzymywane w tajemnicy rezultaty wykopalisk koło Gloucester ujrzały światło dzienne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźli stół króla Artura

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 08:00
Historycy od lat poszukują miejsc związanych z legendą arturiańską. Czy teraz sie udało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopiec o skomplikowanej historii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 12:25
Kształty brytyjskiego Silbury Hill zmieniały się na przestrzeni wieków. Zmieniło się także jego datowanie.
rozwiń zwiń