Nauka

Odnaleźli stół króla Artura

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 08:00
Historycy od lat poszukują miejsc związanych z legendą arturiańską. Czy teraz sie udało?

W historii Anglii niewiele jest legend takich jak ta o królu Arturze i jego rycerzach. Od wielu dekad badacze wciąż próbują odnaleźć Camelot i zlokalizować wszystkie mityczne przedmioty, które pojawiają się w słynnej opowieści o rycerzach okrągłego stołu.

Ostatnie ustalenia wskazują, że Camelot mogło znajdowaś się w Chester. We wczesnym średniowieczu tamtejszy rzymski amfiteatr umocniono, tworząc fortecę. To w niej miał zamieszkiwać legendarny władca.

Jak chce opowieść, rycerze króla Artura mieli gromadzić się wokół okrągłego stołu, gdzie Artur przekazywał im instrukcje. Historycy uważają, że stół ten wcale nie musiał być meblem. Mogło chodzić raczej o miejsce – olbrzymią kamienno-drewnianą strukturę, która mogła pomieścić do 1000 osób. Stół byłby zatem po prostu okrągłym miejscem spotkać, gdzie cała lokalna szlachta mogła obradować, siedząc na równie uprzywilejowanych miejscach. Niżsi rangą uczestnicy obrad pozostawali na zewnątrz.

Według tej teorii Camelot nie było celowo wybudowanym zamkiem, ale strukturą pozostawioną przez Rzymian i zaadaptowaną przez loklane plemiona. - Pierwsze wzmianki o okrągłym stole informują nas, że nie chodziło wcale o coś na kształt stołu do posiłków, ale miejsce, gdzie mogło spotkać sie nawet 1000 osób – mówi Chris Gidlow, historyk. - Wiemy też, że jedna z dwóch największych bitew króla Artura miała miejsce w osadzie zwanej Miastem Legionów. Tylko dwa miejsca nosiły tę nazwę, jednym z nich było St Alban, a dokładna lokalizacja drugiego pozostaje tajemnicą.

Ostatnie wykopaliska w Chester odsłoniły amfiteatr z kamieniem egzekucyjnym oraz drewniany pomnik upamiętniający chrześcijańskich męczenników. Naukowcy uważają, że to właśnie w Chester mogło znajdować się drugie Miasto Legionów. Gidlow: - W VI wieku mnich Gildas, który zapisał najstarszą wersję żywotu Artura, wspomniał o Mieście Legionów i o tym, że znajdowała się w nim kaplica ku czci męczenników. To dla nas ważna wzmianka.

Z legendą arturiańską związanych jest wiele innych miejsc w Anglii i Walii. Znana jest lokalizacja Tintagel, kornwalijskiego miejsca urodzin Artura. Koronacja władcy miała mieć miejsce w Silchester. O miano dawnego Camelot rywalizują zaś między innymi Chester, Cadbury i Colchetser.

(ew/The Independent/Telegraph UK)

Zobacz więcej na temat: Anglia archeologia Walia
Czytaj także

Koloseum - krwawe arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2007 08:58
Amfiteatrów w Rzymie było wiele, jednak tylko jeden z nich zasłynął na całym świecie. Dziś Koloseum uznawane jest za największą za dumę Rzymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź pod... pubem

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 09:49
Pod pubem na półwyspie Wirral spoczywa niemal nienaruszona łódź Wikingów sprzed 1000 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleźli grób świętego Pawła

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2009 09:48
Wspaniała niespodzianka dla wszystkich chrześcijan: archeolodzy odnaleźli szczątki św. Pawła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy władca z Copán

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2009 12:03
Archeolodzy odnaleźli szczątki jednego z pierwszych majańskich władców Copán.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne wino ziołowe

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2009 10:23
Starożytni Egipcjanie jako dodatku do sporządzanych przez siebie lekarstw używali napojów alkoholowych: wina czy piwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Gladiator” z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008 08:24
Znaleziono grób pierwowzoru filmowego "Gladiatora".
rozwiń zwiń