Nauka

Urodzeni wiosną bardziej narażeni na anoreksję

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 04:00
Z badań wynika, że dzieci urodzone wiosną nieco częściej zapadają na anoreksję. Brytyjscy naukowcy poszukują przyczyn plagi, która nęka tak wiele osób, zwłaszcza młodych.

Anoreksja (anorexia nervosa), nazywana też jadłowstrętem psychicznym to schorzenie potencjalnie zagrażające życiu. Osoby z anoreksją mają bardzo zaburzony obraz własnego ciała. Uważają, że są zbyt grube, obsesyjnie boją się przytyć. Mogą stosować restrykcyjne diety lub intensywne ćwiczenia.

Śmiertelność wynikająca z wyniszczenia organizmu zdarza się w przypadku 10-20 proc. chorych. Anoreksja 9 razy częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Zespół doktora Lahiru Handunnetthi z Wellcome Trust Centre for Human Genetics (Wielka Brytania) przeanalizował pochodzące z poprzednich badań dane dotyczące 1293 osób z anoreksją. Okazało się, że nieco częściej rodzą się one pomiędzy marcem a czerwcem. W tej grupie zamiast każdych spodziewanych 7 przypadków anoreksji pojawiało się 8. Za to wśród urodzonych pomiędzy wrześniem a październikiem było mniej osób z anoreksją.

Nie wiadomo na razie, dlaczego urodzeni wiosna mają wiekszą skłonność do zapadania na tę chorobę. Wśród możliwych przyczyn wymieniane są temperatura, światło słoneczne i związana z nim produkcja witaminy D, infekcje oraz dieta matki podczas ciąży.

Zdaniem ekspertów, różnica statystyczna jest tak naprawdę bardzo mała, a samo zaburzenie ma przecież wiele przyczyn. Jednak już wcześniej zaobserwowano wśród urodzonych wiosną częstsze występowanie schizofrenii, choroby dwubiegunowej i ciężkiej depresji.

(iar)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

La Stampa: "Ratujmy skoczków, anorektycznych Ikarów"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 21:04
Anoreksja, wyniszczająca drakońska dieta i depresja nękają skoczków narciarskich - pisze włoski dziennik "Il Foglio".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy anoreksja jest u nas problemem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2007 12:00
Szokującą kampanię przeciw anoreksji obserwujemy we Włoszech. Wyglądająca jak szkielet modelka Izabel Caro, straszy na plakatach skutkami anoreksji. We Włoszech na anoreksję choruje ponad 2 miliony osób, a w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - popołudnie 4 stycznia 2011

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 16:00
Zaprosiliśmy dziś do radia Jurka Owsiaka. Już w najbliższy weekend 19. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
rozwiń zwiń