Nauka

Intensywne zaloty grożą wypaleniem seksualnym

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 12:05
Chęć uchodzenia za najatrakcyjniejszego ptaka może mieć ciemne strony - w przypadku hubary saharyjskiej nadmierne eksponowanie wdzięków może prowadzić do przedwczesnego seksualnego wypalenia.

Samce hubary, gatunku żyjącego w pustynnym środowisku półkuli południowej, spędzają sześć miesięcy każdego roku na próbach przypodobania się samicom eksponując pióra. Okazuje się, że szczególnie gorliwe osobniki charakteryzują się najlepszą jakościowo spermą. - To ptasi odpowiednik osiłków, którzy prężąc muskuły co weekend podrywają dziewczyny w dyskotekach - tak na łamach magazynu "Ecology Letters" opisuje ptaki Brian Preston z Universite de Bourgogne we francuskim Dijon.

Zamiast jednak imponować płci przeciwnej ociekającymi żelem fryzurami, samce hubary "stroszą przed sobą tarczę z białych, długich piór i zaczynają szybko krążyć wokół kamieni lub krzaków". Następnie ptaki okrywają się piórami i kończą swój popis serią niesłyszalnych dźwięków.

Zajmuje im to nawet 18 godzin na dobę. Takie energiczne zwyczaje godowe hubary przypłacają utratą 10 proc. wagi ciała w okresie godowym. Ponadto, z analiz prawie 159 tys. próbek spermy wynika, że nie jest to obojętne dla ich późniejszej sprawności seksualnej.

Próbki nasienia, pobrane od ptaków żyjących w niewoli, świadczą o tym, że osobniki spędzające na eksponowaniu piór najwięcej czasu, mają najlepszą jakościowo spermę przez pierwsze sześć lat swojego życia. Jej produkcja osiąga najwyższy poziom, a ponadto mają one w nasieniu najmniej zdeformowanych komórek. Niestety, popisy odbijają się na ich późniejszych możliwościach - informuje portal LiveScience. Mimo że ptaki prezentują pióra w późniejszym wieku równie żywiołowo, to ich organizmy wytwarzają nawet do 85 proc. mniej spermy. Plemniki, które się w niej znajdują, są mnie aktywne, a poza tym częściej zdarzają się w niej zdeformowane komórki.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Im więcej jedzenia, tym mniej zalotów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:00
Ludzie budują karmniki, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Jednak wiosenne dokarmianie nie służy sikorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska młodzież to najlepsi ornitolodzy-amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
Świadczy o tym popularność akcji SpringAlive. Nasi mali rodacy dokonali w jej ramach już 10 000 obserwacji. To drugi wynik na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odróżnić mewę od rybitwy?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:27
Nie sugerujmy się tym, że nad rzeką częściej spotkamy rybitwę, a nad morzem na pewno mewę. Ptaki te często zmieniają miejsce swojego pobytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterynarz uratował orła metodą usta-usta!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 09:00
A doładnie: usta-dziób. Agencja AP podała, że lekarz z miasta Bend w stanie Oregon ocalił życie amerykańskiego orła bielika, stosując sztuczne oddychanie.
rozwiń zwiń