Nauka

Weterynarz uratował orła metodą usta-usta!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 09:00
A doładnie: usta-dziób. Agencja AP podała, że lekarz z miasta Bend w stanie Oregon ocalił życie amerykańskiego orła bielika, stosując sztuczne oddychanie.

Weterynarz przeprowadzał pod narkozą operację rannego bielika amerykańskiego. Gdy orzeł o imieniu Patriota przestał oddychać, lekarz zastosował powszechnie znaną metodę przywracania oddechu.

Zraniony Patriota został znaleziony w czerwcu w pobliżu rezerwatu Prairie, niedaleko Bend. Ptak miał między innymi zwichnięte skrzydło oraz sparaliżowaną prawą nogę. Nie wiadomo, czy orzeł będzie mógł wrócić do życia na wolności.

Bielik amerykański występuje tylko w Ameryce Północnej, a ponieważ jest symbolem USA, stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych ptaków na tym kontynencie. To duży drapieżnik, którego rozpiętość skrzydeł może sięgać blisko 2,5 metra.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: orzeł USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orły zagnieździły się przy zakładach azotowych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 20:11
Gniazdo orłów bielików, rzadkich ptaków znajdujących się pod ścisłą ochroną, dostrzegli ornitolodzy przy kanale ściekowym odprowadzającym do Wisły zużytą wodę z Zakładów Azotowych Puławy. Jest tam para dorosłych i trzy młode ptaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żurawia migracja

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 07:15
Klangor, charakterystyczny śpiew żurawi, to sygnał do jesiennego odlotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska młodzież to najlepsi ornitolodzy-amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
Świadczy o tym popularność akcji SpringAlive. Nasi mali rodacy dokonali w jej ramach już 10 000 obserwacji. To drugi wynik na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odróżnić mewę od rybitwy?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:27
Nie sugerujmy się tym, że nad rzeką częściej spotkamy rybitwę, a nad morzem na pewno mewę. Ptaki te często zmieniają miejsce swojego pobytu.
rozwiń zwiń