Nauka

Frombork: odkrycie sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 17:11
Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).
Frombork: odkrycie sprzed 5 tysięcy lat
Foto: sxc.hu

 

Gród w Bogdanach jest obiektem wielokulturowym, zamieszkały we wczesnym średniowieczu przez Prusów, stał się potem siedzibą proboszcza kapituły we Fromborku.

Gdy uda się potwierdzić wstępne datowanie odkrytej ceramiki, to będzie ciekawe znalezisko - poinformował PAP Daniel Gazda, kierownik archeologicznej misji Pomezańsko-Batckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach. 

Podkreślił, że naukowcy znaleźli w grodzisku także ślady osadnictwa z XII i XIII w. Chodzi tu o paleniska. Gród Bogdany położony jest trzy kilometry od Fromborka. Niegdyś było to wczesnośredniowieczne grodzisko zamieszkałe przez Prusów. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom.

Według naukowców, odkryta ceramika datowana na 5 tysięcy lat świadczy o tym, iż osadnictwo w Bogdanach rozpoczęło się dużo wcześniej niż do tej pory przypuszczano.

dp

Zobacz więcej na temat: Frombork NAUKA archeologia
Czytaj także

Polacy odkryli starożytne wysypisko śmieci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 21:34
186 glinianych tabliczek, czyli ostraków, znaleźli archeolodzy z Krakowa w miejscowości Marea w Egipcie, niedaleko Aleksandrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli Redutę Ordona

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 06:00
Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga liczyła 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli tajemniczy grób dziecka

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 17:35
Na miejsce pochówku natrafili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas prac w ramach ekspedycji celtyckiej. To już piąty tego typu grób z obszaru Małopolski, jego interpretacja pozostaje na razie dla badaczy zagadką.
rozwiń zwiń