Nauka

Mózg starzeje się szybciej bez kwasów omega-3

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 12:50
Ryba dobrze wpływa - także na mózg. Dieta uboga w kwasy omega-3 może przyspieszać starzenie się mózgu oraz wpływać na szybsze pojawienie się problemów z pamięcią.
Mózg starzeje się szybciej bez kwasów omega-3
Foto: sxc.hu

Wniosek ten jest wynikiem badań przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na grupie 1575 osób o średniej wieku 67 lat, u których nie zdiagnozowano objawów demencji. Badania opublikowano w piśmie "Neurology", wydawanym przez Amerykańska Akademię Neurologii.

Naukowcy ustalili, że uczestnicy, u których poziom wielonienasyconego kwasu omega-3 (kwas dekozaheksaenowy - DHA) był niski, gorzej radziły sobie podczas testów sprawdzających funkcje kognitywne niż osoby, u których poziom DHA był wyższy. Testy pozwoliły zbadać m.in. pamięć wzrokową, rozwiązywanie problemów, wykonywanie kilku zadań jednocześnie czy myślenie abstrakcyjne.

Wyniki rezonansu magnetycznego ujawniły ponadto, że osoby o niskim poziomie DHA miały mniejszą objętość mózgu, co wskazywało na szybciej postępujący proces starzenia. Jak zauważają autorzy artykułu, wyniki tych badań potwierdzają wcześniejsze wnioski dotyczące związku małego spożycia kwasów omega-3 z rozwojem demencji.

Kwasy omega-3 można znaleźć głównie w rybach morskich, takich jak makrela, śledź czy łosoś, a także w oleju lnianym.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: diety
Czytaj także

Mózg szympansa starzeje się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 11:50
Mózgi człowieka i szympansa starzeją się inaczej. Tylko u u nas mózg się zmniejsza na starość - wynika z badań publikowanych przez "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszy, które się nie starzeją. Szansa dla ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:00
Udało się opóźnić, a nawet wyeliminować związane z wiekiem zmarszczki, osłabienie mięśni oraz zaćmę - przynajmniej w przypadku myszy - informuje "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Można oszukać starość

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 07:00
65 rok życia jest granicą, kiedy kończy się późna dorosłość i zaczyna się starość. Mózg zaczyna gorzej funkcjonować. Kiedyś uważano, że nie można tego procesu zatrzymać. Okazuje się, że jest to możliwe...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od 45 lat słabnie pamięć i zdolność analizy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 22:14
Funkcje mózgu: pamięć, zdolność rozumienia, analizy i przyswajania sobie nowej wiedzy słabną od 45 roku życia, a nie po ukończeniu 60 lat jak dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy University College w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demencja zależy nie tylko od genów. Także od ciebie samego!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 17:15
Zachowanie sprawności umysłowej do późnego wieku zależy zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i wpływu środowiska oraz od nas samych – wykazały badania opublikowane na łamach „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachować młody umysł?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 06:00
W dojrzałym wieku zamiast rozwiązywać krzyżówki, lepiej zapisać się na kurs tańca i treningi poznawcze. Warto się uczyć i to przede wszystkim nowych rzeczy, angażować się w nowe aktywności.
rozwiń zwiń