Nauka

Powstał komputerowy model całego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:49
Po raz pierwszy w historii. Można na nim sprawdzać, jak organizm reaguje na różne czynniki. Kto wie, może to przyszłość testów klinicznych?
Powstał komputerowy model całego organizmu
Foto: Muntasir du/Wikimedia Commons
Komputerowy symulator organizmu
Po raz pierwszy w historii powstał komputerowy model całego organizmu. Można na nim sprawdzać, jak organizm zareaguje na różne czynniki. Kto wie, może to przyszłość testów klinicznych.
Życie przerasta maszyny, więc na razie model dotyczy prostego organizmu jednokomórkowego - jednej z najmniejszych bakterii, Mycoplasma genitalium. Zawiera tylko 525 genów, ale nawet ten maleńki organizm może wchodzić w nieskończoną ilość interakcji biologicznych i na nie reagować. 
Badacze z Uniwersytetu Stanforda, który stworzyli model, opierali się na 900 różnych badaniach. Nad przebiegiem procesów życiowych bakterii "czuwa" 28 algorytmów, a wpływa na nie aż 1900 różnych czynników. 
Kiedyś na takich cyfrowych organizmach badacze mogliby testować hipotezu, których nie da się sprawdzić w prawdziwym świecie. Ale pomiędzy Mycoplasma genitalium i każdym innym organizmem istnieje przepasć genowa, którą nauka i technologia muszą pokonać, aby stworzyć odpowiedni model. Ale każda podróż zaczyna się od małego kroku. Badania zostały omówione w najnowszym numerze czasopisma Cell. 

Tajemnica życia wciąż przerasta maszyny i badaczy, więc na razie model dotyczy prostego organizmu jednokomórkowego - jednej z najmniejszych bakterii, Mycoplasma genitalium. Zawiera ona tylko 525 genów, ale nawet ten maleńki organizm może wchodzić w nieskończoną ilość interakcji biologicznych i jakoś na nie reagować. 

Badacze z Uniwersytetu Stanforda, który stworzyli model, opierali się na 900 różnych badaniach genetycznych i mikrobiologicznych. Nad przebiegiem procesów życiowych bakterii "czuwa" 28 różnych algorytmów, a wpływa na nie aż 1900 różnych czynników. 

Kiedyś na takich cyfrowych organizmach badacze mogliby testować hipotezy, których nie da się sprawdzić w prawdziwym świecie. Naukowcy będą mogli sprawdzać, jak dany organizm zareaguje na dany bodziec. Ale pomiędzy Mycoplasma genitalium i każdym innym organizmem istnieje przepasć genowa, którą nauka i technologia muszą pokonać, aby stworzyć odpowiedni model. Każda podróż zaczyna się jednak od małego kroku.

Badania zostały omówione w najnowszym numerze czasopisma Cell. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: podróże
Czytaj także

Brazylijczycy znaleźli „nasiona życia”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:10
Brazylijscy naukowcy odkryli najprostsze mikroby, które prawdopodobnie były źródłami życia biologicznego na Ziemi i, być może, w całym Wszechświecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ma 100 mln lat i żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 09:35
Na dnie arktycznego oceanu znaleziono bakterie, których cykl życiowy może trwać nawet 100 milionów lat - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytresowane bakterie konserwują zabytki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 19:08
To nie science fiction, lecz rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Kanadzie jak na Jowiszu i Marsie. Naukowcy szukają życia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:42
Na kanadyjskiej wyspie Ellesmere panują warunki arktyczne. Część wyspy to zlodowaciała kraina, pokryta plamami siarki. Naukowcy NASA sądzą, że podobnie jest na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Dlatego Ellesmere pomoże w zbadaniu, czy w okolicach Jowisza istnieje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie na arsenie? Nowe badania dementują

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 20:25
W grudniu 2010 NASA ogłosiła odkrycie nowej, toksycznej formy życia. Zamiast na fosforze, podstawowej cegiełce DNA, miały one polegać na arsenie. Odkrycie było sensacją. Okazuje się jednak, że przedwczesną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywili gen sprzed setek milionów lat!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 12:10
Do wskrzeszania dinozaurów jeszcze daleko. Na razie zajmujemy się bakteriami i roślinami. Naukowcy wykorzystali właśnie geny bakterii sprzed 500 mln lat.
rozwiń zwiń