X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Co zabiło dinozaury? Oto nowe dowody

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 12:30
Kilka lat temu badacze postanowili raz na zawsze zbadać, czy to asteroida spowodowała wyginięcie wielkich gadów. I wreszcie podali odpowiedź.
Co zabiło dinozaury? Oto nowe dowody
Foto: K.Neenan Photography/Wikimedia Commons/CC
Co zabiło dinozaury? Nowe dowody 
Kilka lat temu badacze postanowili raz na zawsze zbadać, czy to asteroida spowodowała wyginięcie wielkich gadów. 
Chcieli sprawdzić, czy krater z Zatoki Meksykańskiej, datowany na 66 milionów lat, rzeczywiście został utworzony przez asteroidę i czy uderzenie tego typu mogło doprowadzić do wyginięcia 75 proc. życia na Ziemi.
Przez kilka lat analizowali wszystkie dostępne argumenty za i przeciw. Wątpliwości jest sporo: uderzenie asteroidy mogło mieć miejsce ok. 180 tys. lat przed końcem świata dinozaurów. Dlatego część badaczy uważa, że za ich wyginięcie odpowiadają wulkanizm lub zmiana klimatu.
W zeszłym roku geolog Paul Renne z Berkeley Geochronology Center (BGC), postanowił jeszcze raz wyznaczyć datę uderzenia. Poprzednie dane miały już 20 lat.Renne i jego współpracownicy udali się zatem w rejon Zatoki Meksykańskiej, aby ponownie wydatować odłamki skał, powstałe na skutek słynnego uderzenia asteroidy.
Nowe badania zawęziły czas uderzenie do przestrzeni 11 tys. lat, które miały miejsce ok. 66,03 i 66,04 mln lat temu. A to dokładnie wtedy, kiedy wyginęły wielkie gady.
A zatem odpowiedź naukowców brzmi: tak. To była asteroida i naprawdę doprowadziła do wyginięcia dinozaurów.

Chcieli sprawdzić, czy krater z Zatoki Meksykańskiej, którego wiek szacowany jest na 66 milionów lat, rzeczywiście został utworzony przez asteroidę i czy uderzenie tego typu mogło doprowadzić do wyginięcia 75 proc. życia na Ziemi.

Przez kilka lat analizowali wszystkie dostępne argumenty za i przeciw. Okazało się, że wątpliwości jest sporo: uderzenie asteroidy mogło mieć miejsce ok. 180 tys. lat przed końcem świata dinozaurów. Dlatego część badaczy uważa, że za ich wyginięcie odpowiadają wulkany lub zmiana klimatu.

W zeszłym roku geolog Paul Renne z Berkeley Geochronology Center (BGC), postanowił jeszcze raz wyznaczyć datę uderzenia. Poprzednie dane miały już 20 lat. Renne i jego współpracownicy udali się zatem w rejon Zatoki Meksykańskiej, aby ponownie wydatować odłamki skał, powstałe na skutek słynnego uderzenia asteroidy.

Nowe badania zawęziły czas uderzenie do przestrzeni 11 tys. lat, które miały miejsce ok. 66,03 i 66,04 mln lat temu. A to dokładnie wtedy, kiedy wyginęły wielkie gady.

A zatem odpowiedź naukowców brzmi: tak. To była asteroida i naprawdę doprowadziła do wyginięcia dinozaurów.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: koniec świata paula
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dinozaury przeżywały kryzys jeszcze przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:45
Jeszcze zanim doszło do masowego wymierania 65 mln lat temu, niektóre dinozaury mogły doświadczać długotrwałego kryzysu, w wyniku którego ich liczba znacznie się zmniejszyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagłada zaczęła się na dnie mórz!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:22
Zanim masowe wymieranie dotknęło dinozaurów jego ofiarą padły mięczaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury miały pióra, bo... chciały się zalecać

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:40
Skamieniałości dinozaurów wskazują, że skomplikowane pióra tych gadów pojawiły się nie po to, by latały. Miały się przydać do zalotów. Było tak przynajmniej u jednego gatunku dinozaura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale nochal! Naukowcy odkryli dinozaura z wiekim nosem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 13:25
Dziwny dinozaur mieszkał na terytorium dzisiejszego północnego Meksyku. Nadano mu nazwę Latirhinus uitstlani (Latirhinus oznacza "szerokonosy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten delfin pożerał dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 01:00
Nie wszystkie delfiny są miłe i urocze. Ten prehistoryczny, odkryty właśnie przez paleontologów, miał szczęki jak T-Rex.
rozwiń zwiń