Nauka

Poznań: Ruszył tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 15:55
Badania profilaktyczne pacjentów z grup ryzyka - to jedna z propozycji rozpoczętego w Poznaniu Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Według danych nowotwory te zajmują szóste miejsce na świecie pod względem zachorowalności.
Poznań: Ruszył tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi
Foto: Glow Images/East News

Nowotwory głowy i szyi należą do chorób onkologicznych, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne. Dotykają one wielu okolic, w tym wnętrza jamy ustnej i języka, gardła i krtani. Nie zalicza się do nich nowotworów mózgu czy oczu.
W tym roku Polska dołączyła do europejskiej inicjatywy Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W jej ramach w wielu europejskich państwach organizowane są działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu, jakie są czynniki ryzyka i możliwości prewencji.
W Polsce i w Poznaniu akcje z tym związane koordynuje Wielkopolskie Centrum Onkologii, które od poniedziałku do piątku zorganizuje m.in. spotkania z decydentami związanymi z ochroną zdrowia oraz pacjentami. Centrum zorganizuje również szkoleniową transmisję internetową z jednego z zabiegów. Na zakończenie pacjenci z grup ryzyka będą mogli przejść badania profilaktyczne.
Według danych nowotwory te są przyczyna śmierci ponad 62 tys. osób rocznie w Europie. Pod względem zachorowalności nowotwory regionu głowy i szyi zajmują szóste miejsce na świecie. Tylko w 2012 roku nowotwór tego typu zdiagnozowano na kontynencie europejskim u ponad 132 tys. osób. W Polsce każdego roku według szacunków odnotowuje się do 10 tys. zachorowań.
-Wyniki leczenia w tej grupie chorych są wysoce niezadawalające i wynoszą ok. 50 proc. pięcioletnich przeżyć. Polska na tle innych państw Unii Europejskiej niestety nie ma dobrych wyników leczenia narządowego w tej grupie. Dlatego też podjęliśmy w kraju próbę wprowadzenia Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego- powiedział koordynator projektu prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, który koordynuje sprawy edukacji w ramach europejskiego tygodnia.
Do tej pory w ramach Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego w 16 ośrodkach regionalnych udało się powołać 32 koordynatorów programu profilaktyki głowy i szyi.
Nowotwór regionu głowy i szyi dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od płci i pochodzenia etnicznego. Najczęściej jest spotykany u mężczyzn powyżej 40. roku życia, jednak ostatnio nastąpił znaczny wzrost liczby młodszych kobiet, u których zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu. Do głównych czynników ryzyka należy palenie papierosów, spożywanie alkoholu, czy wirus HPV.
Eksperci twierdzą, że jeżeli jeden z objawów - ból języka, ból gardła, nieustająca chrypka, trudności w przełykaniu, guzek na szyi czy zatkany lub krwawiący nos - utrzymuje się przez trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza.
PAP/ml

Czytaj także

Wcześnie wykryj raka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:41
Z rakiem szyjki macicy można żyć kilka lat, bo późno daje objawy choroby. Żeby go uniknąć, wystarczy regularna cytologia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak toczy nasze płuca

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 22:05
W naukowym "Wieczorze z Jedynką" wszystko o płucach i o tym, jak zadbać, by służyły niezawodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co trzeci Polak nie dożyje 65 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 11:14
Witold Zatoński (onkolog): Nie będzie komu pracować po przedłużeniu wieku emerytalnego. Jedna trzecia mężczyzn umrze, zanim doczeka emerytury.
rozwiń zwiń