Nauka

500 000 lat praworęczności

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 00:01
Najnowsze badania sugerują, że praworęczność wśród ludzi stała się dominująca już około 500 000 lat temu.
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Glow Images/East News

Aż 9 na 10 osób używa prawej ręki jako uprzywilejowanej. Praworęczność (i w ogóle: preferencja w wyborze jednej ze stron) to cecha typowo ludzka – inne gatunki nie posiadają takich preferencji. Naukowcy od dawna zastanawiają się, kiedy człowiek zaczął posługiwać się wybraną ręką?

Przesłanek mogą dostarczyć narzędzia, którymi od zarania posługują się ludzie. Inna wskazówką mogą być zachowane ludzkie kości rąk. Żadne z tych źródeł nie rozstrzygało kwestii w sposób definitywny. Teraz mamy odpowiedź.

David Frayer, wykładopwca antropologii na University of Kansas, wraz z kolegami z Chorwacji, Włoch i Hiszpanii, przebadał ślady na ludzkich zębach, aby pokazać, że jesteśmy praworęczni od co najmniej 500 000 lat. Ich wspólny artykuł ukazał się na łamach brytyjskiego pisma „Laterality”.

Badania naukowców pokazują, że z zębów można odczytać, czy dany człowiek był praworęczny, czy leworęczny. Najstarsze zbadane zęby były własnością człowieka zyjącego 500 000 lat temu. Był to neandertalczyk, którego szczątki spoczęły w hiszpaskiej grocie Sima de los Huesos, położonej niedaleko Burgos (Hiszpania).

- Znaki, które zbadaliśmy, robiło narzędzie kamienne, przeciągnięte wzdłuż ust –wyjasnia Frayer. Dawni ludzie odcinali w ten sposób kawał mięsa. Co ważne, tego typu zmiany na zębach, bardzo liczne i widoczne, były wynikiem wielokrotnego użycia narzędzia, a nie jednorazowego cięcia.

Jak się okazało, w 93,1 proc. zbadanych przypadków ludzi z Sima de los Huesos cięła prawa ręka. – Trudno wyjaśnić to inaczej, jak tym, że jednostronność była juz wówczas obecna wśród ludzi – mówi Frayer. Praworęczność nie jest zatem charakterystyczna tylko dla naszego gatunku i posiadali ją również neandertalczycy.

Frayer uważa, że jego odkrycia dotyczące praworęczności mówią wiele także o innych mozliwościach dawnych ludzi, w tym również m.in. o mowie. Ośrodki związane z językiem są ulokowane w lewej półkuli, tej samej, która kontroluje prawą stronę ciała (u mańkutów jest to półkula prawa). Wszystko wskazuje na to, że posługiwanie się prawą ręką jako uprzywilejowana jest związane z rozwojem tej półkuli, zapewne związanym z mową. – Korelacja pomiędzy praworęcznością i stronniczościa mózgu pokazuje, że mózgi tamtych ludzi były juz „zlateralizowane” w sposób nowoczesny – mówi.

(ew/University od Kansas)

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Syberii żył inny gatunek człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Naukowcy odkryli na Syberii odrębny gatunek człowieka, który współistniał z naszym i z neandertalczykami. Miał się całkiem nieźle jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu i ma potomków w Melanezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oburęczni bardziej podatni na sugestie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 10:04
Osobami, które równie biegle posługują się obiema rękami, dużo łatwiej manipulować - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afryka to ojczyzna języka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:30
Ludzka mowa pojawiła się w środkowej i południowej Afryce. Wskazuje na to najnowsza analiza głosek używanych przez ludzi na całym świecie.
rozwiń zwiń