Nauka

Super-zegar na cześć Heweliusza

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 06:00
Jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie powstanie w przyszłym roku w Gdańsku.

Mechanizm czasomierza będzie działał w oparciu o impulsy wysyłane przez pulsary - gwiazdy neutronowe, które promieniują z niespotykaną regularnością. Budowa zegara ruszyć ma z okazji 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Inicjatorami działań są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Zegar, który powstanie w 2011 roku będzie działał w zupełnie inny sposób niż dotychczas znane czasomierze. Regularne impulsy wysyłane przez pulsar odbierane będą przez antenę astronomiczną i przetwarzane na jednostki czasu. Dotychczas najdokładniejsze zegary atomowe obliczają czas z dokładnością do 10^-10 sekundy na dzień, co oznacza, że niedokładność 1 sekundy może się zdarzyć raz na 27 mln lat. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sygnałów wysyłanych przez pulsary, w pomiarze czasu możliwe będzie uzyskanie jeszcze większej dokładności.

Pulsary to gwiazdy neutronowe o bardzo dużej gęstości i szybkim czasie obrotu. Przykładowo obiekt o masie Słońca mógłby mieć średnicę 10 km. Do Ziemi promieniowanie pulsarów dociera w postaci regularnych radiowych „błysków”.

Jak informuje na swojej stronie GPN-T, do budowy pierwszego na świecie zegara pulsarowego już pół roku temu powołano zespół specjalistów złożony z pracowników Muzeum Zegarów w Gdańsku, astronomów z Centrum Astronomicznego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Gdańsku oraz gdańskiej firmy elektronicznej, która zapowiedziała gotowość do realizacji całego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśnia GPN-T, zegar pulsarowy powstanie w Gdańsku, bo w mieście tym możliwy jest odbiór bardzo silnego sygnału wysyłanego przez pulsar. Dodatkowym powodem jest fakt, że z Gdańska pochodził Jan Heweliusz - polski astronom, który zbudował prototyp zegara wahadłowego.

Najdokładniejszy na świecie czasomierz zostanie zainstalowany w Gdańsku w kościele św. Katarzyny, patronki nauki, w którym pochowany jest Jan Heweliusz. Prezentacja gotowego zegara w 2011 r. połączona będzie z obchodami 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza.

 

pg

Czytaj także

Nowy polar pośredni

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2008 11:01
Polary pośrednie to rzadko spotykane gwiazdy. Znamy ich tylko kilkanaście. Polacy znaleźli kolejną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak blisko jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2007 10:39
Kanadyjscy i amerykańscy astronomowie zidentyfikowali obiekt, który jest, być może, najbliższą Słońcu gwiazdą neutronową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galaktyki, o których nikt do tej pory nie wiedział

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 20:47
Orbitalny teleskop Hubble'a nadesłał zdjęcia odległych zakątków wszechświata. Ukazują one nowe galaktyki, o których istnieniu astronomowie nie mieli pojęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny Teleskop Keplera odkrył pięć nowych egzoplanet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 16:14
Zadaniem urządzenia jest poszukiwanie planet wielkości Ziemi, możliwych do zamieszkania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowisz bez paska

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 05:15
Gazowy gigant stracił jeden ze swoich głównych pasów na południowej półkuli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wkrótce na niebie pierwsze Alfa Aurigidy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 13:32
Pierwsze meteory z roju Alfa Aurygidów będzie można zobaczyć na niebie już od nocy ze środy na czwartek - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń