Nauka

Tak blisko jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2007 10:39
Kanadyjscy i amerykańscy astronomowie zidentyfikowali obiekt, który jest, być może, najbliższą Słońcu gwiazdą neutronową.

Kanadyjscy i amerykańscy astronomowie zidentyfikowali obiekt, który jest, być może, najbliższą Słońcu gwiazdą neutronową.

Gwiazda neutronowa powstaje w wyniku wybuchu supernowej lub kolapsu białego karła. Ma rozmiar około 10-15 km, a materia w niej zgromadzona jest niezwykle gęsta - podobna do gęstości jąder atomowych. Nazwę gwiazdy takie wzięły od neutronów, które pełnią w nich dominującą rolę.

Część z gwiazd neutronowych to pulsary, czyli obracające się ciała niebieskie, emitujące fale promieniowania elektromagnetycznego w sposób bardzo podobny do działania latarni morskiej.

Nowy obiekt, badany przez teleskopy naziemne i kosmiczne, jest jednak nietypowy. Znajduje się w konstelacji Małej Niedźwiedzicy i, jak szacują badacze, w odległości zaledwie 250 do 1000 lat świetlnych – co czyniłoby go najbliższą nam gwiazdą neutronową. Nie zaobserwowano przy niej pozostałości po supernowej, innej gwiazdy-towarzyszki, ani pulsacji radiowych. Jak dotąd, znano tylko siedem takich nietypowych gwiazd neutronowych, przezywanych żartobliwie „siedmioma wspaniałymi” – nową ochrzczono zatem tak, jak nazywał się filmowy przeciwnik dzielnych kowbojów: Calvera.

Pierwszy uwagę na „dziwny” obiekt zwrócił Robert Rutledge z McGill University w Montrealu. Przejrzał on katalog 18 tysięcy źródeł promieniowania rentgenowskiego z satelity ROSAT z lat 1990-99 i porównał go z innymi katalogami – obiektów obserwowalnych np. w świetle widzialnym czy podczerwieni. Znalazł źródło o nazwie 1RXS J141256.0+792204, które nie miało odpowiednika w świetle widzialnym, podczerwieni, ani na falach radiowych. „Niewidzialnemu”  źródłu promieniowania przyjrzał się następnie satelita Swift, Chandra X-Ray Observatory wreszcie teleskop Gemini North z Hawajów.

Brak obiektu widocznego w świetle widzialnym oraz punktowość źródła sugerował hipotezę, że mamy do czynienia właśnie z gwiazdą neutronową. Do jakiego typu tych gwiazd należy Calvera – pozostaje tajemnicą. „Albo jest to nietypowy wariant znanego nam typu, albo zupełnie nowy przypadek” – mówi Rutledge. Naukowców czekają zatem dalsze badania.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: BBC, Penn State University

Czytaj także

Słońce energią Chin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2009 10:39
Największa elektrownia słoneczna powstanie w Chinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przyniesie najbliższy cykl Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2010 08:02
Aktywność naszej gwiazdy gwałtownie rośnie - przyczyny zbada specjalna misja NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 11:13
Słońce podczas minimum było najciemniejszą gwiazdą widzianą w promieniach X.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugi Jowisz

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 10:33
1500 lat świetlnych od Ziemi naukowcy znaleźli planetę przypominającą "nasze" słoneczne globy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń