Nauka

Roboty zbadają Marsa, ludzie zostaną na orbicie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:00
Zdalnie sterowane urządzenia sprawią, że ludzie unikną niebezpieczeństw, które czyhają na Marsie. Ale w takim razie - po co w ogóle tam lecieć?
Łaziki marsjańskie
Łaziki marsjańskieFoto: NASA/JPL.
Roboty zbadają Marsa, ludzie zostaną na orbicie
Zdalnie sterowane urządzenia sprawią, że ludzie unikną niebezpieczeństw, które czyhają na Marsie. Ale w takim razie - po co tam lecieć?
Wysłanie ludzi na Marsa jest bardzo niebezpieczne. Każdy kolejny krok niesie nowe ryzyko: na przykład lądowania na Marsie. Czy ludzie są w stanie je przeżyć? Rozwiązaniem może być telerobotyka - spekuluje New Scientist. NASA ponoć już na ten temat dyskutuje. Astronauci mieliby pozostać na niskiej orbicie, gdzie jest bezpiecznie, a na Marsa poleciałyby tylko roboty. Można byłoby nimi precyzyjnie sterować, bo ludzie byliby niedaleko.
Komunikacja pomiędzy Ziemią a Marsem trwa od 8 do 40 minut, a więc zarządzanie łazikami zajmuje sporo czasu. Aby ułatwić pracę, łazik Opportunity sam potrafi już decydować, jakie zadania są ważniejsze. Curiosity, który dopiero leci na Marsa, jest bardzo autonomiczny. Weźmie na siebie ciężar lądowania. Niemniej jednak ludzka kontrola bardzo by się przydała, stąd pomysł na zarządzanie łazikami z orbity Marsa. Podobny system jest testowany na Ziemi, a w przyszłości można go przetestować na Księżycu.

Wysłanie ludzi na Marsa jest bardzo niebezpieczne. Każdy kolejny krok niesie nowe ryzyko: na przykład samo lądowania na Marsie, nie mówiąc o wyjściu na powierzchnię. Czy ludzie są w stanie to przeżyć? Rozwiązaniem może być telerobotyka - spekuluje "New Scientist". NASA ponoć już na ten temat dyskutuje.

Astronauci mieliby pozostać na niskiej orbicie, gdzie jest bezpiecznie, a na Marsa poleciałyby tylko roboty. Można byłoby nimi precyzyjnie sterować, bo ludzie byliby niedaleko.

Komunikacja pomiędzy Ziemią a Marsem trwa od 8 do 40 minut, a więc zarządzanie łazikami zajmuje sporo czasu. Aby ułatwić badaczom pracę, łazik Opportunity sam potrafi już decydować, jakie zadania są ważniejsze. Curiosity, który dopiero leci na Marsa, jest bardzo autonomiczny. Weźmie na siebie ciężar lądowania. Niemniej jednak ludzka kontrola bardzo by się przydała, stąd pomysł na zarządzanie łazikami z orbity Marsa. Podobny system jest testowany na Ziemi, a w przyszłości można go przetestować na Księżycu.

NASA organizuje w tym miesiącu sympozjum, podczas którego badacze omówią wyzwania marsjańskiej telerobotyki.

 

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronautyka curiosity NASA
Czytaj także

Nawigacja dla pojazdów marsjańskich

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 20:00
Specjaliści z Rutherford Appleton Laboratory (W. Brytania) opracowali system, który ma umożliwić przyszłym łazikom marsjańskim znacznie sprawniejsze poruszanie się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazik Opportunity zrobił sobie zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 13:00
NASA prezentuje autoportret dzielnego marsjańskiego urządzenia. Opportunity rozpoczął niedawno dziewiąty rok pobytu na Marsie. Nikt nie spodziewał się, że będzie działał tak długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski łazik pomoże w testach francuskiego georadaru

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 19:24
Zbudowany przez trzech studentów z Torunia marsjański łazik Magma White pomoże w testach francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku będzie używany do badania Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazik z Marsa nadesłał kolejną ciekawą widokówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 20:57
Astronomowie odkryli kolejne ślady wody na Marsie. Najnowsze dane nadesłał amerykański łazik Opportunity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Torunia na Marsa. Misja łazika

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 09:12
Jego konstruktorami jest trójka toruńskich studentów. Posłuży on jako platforma testowa dla francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku poleci na Marsa. Tematem "Wieczoru naukowego” był łazik Magma White.
rozwiń zwiń