Nauka

E-papierosy niszczą naczynia krwionośne tak samo, jak zwykły tytoń?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 10:26
Grupa szwedzkich naukowców zaniepokojona skutkami palenia e-papierosów. Odkryto, że nawet niewielka liczba wdechów pary z elektronicznego papierosa, może przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Audio
  • Grupa szwedzkich naukowców - zaniepokojona skutkami palenia e-papierosów. O szczegółach - Przemysław Gołyński (IAR)
Nie będzie już można palić e-papierosów w miejscach publicznych
Nie będzie już można palić e-papierosów w miejscach publicznychFoto: Pixabay

Kardiolog Magnus Lundbäck wraz z grupą naukowców Instytutu Karolinska w Sztokholmie oraz Uniwersytetu w Umeå, badali reakcję grupy zdrowych osób palących papierosy elektroniczne. Zauważyli, że zaledwie po 10 wdechach z tych papierosów, pojawiają się symptomy uszkodzeń naczyniowych, takich jak w przypadku palenia normalnego papierosa.

Naukowcy postanowili dodatkowo sprawdzić elastyczność naczyń krwionośnych. W tym celu u badanych osób zwiększono dawkę do 30 wdechów pary z elektronicznego papierosa. Naczynia krwionośne badanych osób stały się mniej elastyczne, a zwiększona sztywność naczyń krwionośnych oznacza zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Wydaje się, że to nikotyna powoduje, że naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, mówi Magnus Lundbäck dla szwedzkiej telewizji publicznej.

Wyniki badań są niepokojące biorąc pod uwagę, że palacz takich papierosów wdycha parę od 250 do 300 razy dziennie, dodaje Lundbäck. Badanie opublikowano w fachowym periodyku Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Miażdżycą.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski preparat na białaczkę trafił do badań klinicznych w USA

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 15:40
Potencjalnie nowy lek na ostrą białaczkę szpikową opracowała krakowska firma innowacyjna Selvita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: gigantyczne odszkodowanie dla chorej na raka za używanie talku

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 21:50
Ława przysięgłych w St. Louis zasądziła 110 milionów dolarów na rzecz kobiety, która twierdzi, że zachorowała na raka z powodu używania pudru Johnson & Johnson. Firma zapowiedziała apelację.
rozwiń zwiń