Polskie Radio
Section05
e-papierosy

"To plaga". Organizacje zdrowotne apelują o zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Szczecińskie Towarzystwo Walki z Rakiem Płuca wystosowało apel do Ministerstwa Zdrowia i premiera o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Pod apelem podpisało się kilkanaście organizacji zajmujących się zdrowiem. O problemie dostępności e-papierosów mówiła w środę na antenie radiowej Trójki minister zdrowia Izabela Leszczyna. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo e-papierosy zdrowie Ministerstwo Zdrowia Izabela Leszczyna

Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz e-papierosy e-papieros zdrowie papierosy Bartosz Bielecki

Życie bez papierosów jest lepsze!

Dzisiaj Światowy Dzień Rzucania Palenia. Warto o nim pamiętać, bo nikotynowy nałóg w dalszym ciągu jest w Polsce problemem społecznym: przyznaje się do niego aż co piąty mieszkaniec naszego kraju. Co więcej, WHO wskazuje Polskę jako państwo z największym odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy – ponad 62 proc.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA papierosy zdrowie e-papierosy Rafał Muniak Piotr Firan Trójka

Światowy Dzień Bez Papierosa "Zdrowszy" e-papieros? Ekspert: wdychanie jakichkolwiek obcych substancji jest szkodliwe

- Aerozol wydobywający się z elektronicznych papierosów ma mniejszą zawartość toksycznych substancji, ale to nie oznacza, że to się automatycznie przekłada na mniejsze ryzyko zdrowotne. To manipulacja, którą wykorzystują producenci e-papierosów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Łukasz Balwicki, ekspert ds. zdrowia publicznego.
Zobacz więcej na temat:  papierosy e-papierosy e-papieros zdrowie POLSKA społeczeństwo choroby płuc

E-papierosy równie szkodliwe jak papierosy?

Coraz więcej młodzieży sięga po papierosy i e-papierosy. W przypadku tych pierwszych nie ma żadnych wątpliwości, co do ich szkodliwości. A jak jest w przypadku e-papierosów? - Bardzo wiele substancji, które znajdują się w tradycyjnych papierosach, znajduje się także w tych elektronicznych - wyjaśnia dr Krzysztof Przewoźniak, socjolog zdrowia i medycyny.
Zobacz więcej na temat:  e-papierosy papierosy Marzena Kawa Daniel Wydrych Patryk Bedliński społeczeństwo

Groźne e-papierosy? Powodują choroby płuc, a nawet śmierć

E-papierosy są często przedstawiane jako zdrowsza alternatywa dla tych tradycyjnych. Tymczasem w USA od kwietnia 2019 r. zanotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej i ciężkiego uszkodzenia płuc wskutek użycia e-papierosa oraz 47 zgonów z tym związanych. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, także w Polsce odnotowano już przypadki niewydolności oddechowej związanej z używaniem e-papierosów. 
Zobacz więcej na temat:  e-papierosy e-papieros zdrowie Główny Inspektor Sanitarny GIS

E-papierosy śmiertelnie niebezpieczne. GIS ostrzega

Prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent przynajmniej raz próbowało wapowania. W ciągu ostatnich 8 lat sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgali po e-papierosy - wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA młodzież papierosy zdrowie zdrowie dziecka Główny Inspektor Sanitarny e-papierosy e-papieros