Kultura

80. urodziny Ignacego Gogolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 14:57
17 czerwca 80 lat kończy Ignacy Gogolewski, znany aktor, reżyser i scenarzysta. Od ponad 50 lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.

Ignacemu Gogolewskiemu rozgłos przyniosła rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora najszlachetniejszych tradycji teatru romantycznego. Potem występował w sztukach Iwaszkiewicza, Swinarskiego, Fredry, Racine'a, Wyspiańskiego, Norwida i Witkiewicza. Jest określany mianem jednego z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej.

Współpracował z teatrami warszawskimi: Polskim, Dramatycznym i Współczesnym. Obecnie jest aktorem Teatru Narodowego. Gogolewski ma w dorobku wiele ról filmowych, grał w obrazach "Trudna miłość" i "Samotność we dwoje" Stanisława Różewicza, "Wystrzał" i "Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka.

Zagrał tytułowego "Bolesława Śmiałego" w obrazie Witolda Lesiewicza oraz Cypriana Kamila Norwida w "Domu Świętego Kazimierza" we własnej reżyserii. Zapisał się w pamięci widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego z 1972 roku.

Aktor od ponad 50 lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, stworzył dziesiątki kreacji w słuchowiskach, między innymi, w "Burzy" Shakespeare'a, "Dziadach" Mickiewicza czy "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa. Jest także wybitnym interpretatorem wierszy polskich klasyków. W 2008 roku Ignacy Gogolewski otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia - Splendor Splendorów.

Ignacy Gogolewski urodził się 17 czerwca 1931 roku w Ciechanowie. W 1953 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po dyplomie został zaangażowany do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie grał do 1959 roku, a potem w latach 70. i 90. Był również aktorem warszawskich teatrów: Dramatycznego i Współczesnego. Trzykrotnie pełnił funkcję dyrektora: Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Teatru Rozmaitości w Warszawie. W latach 2005-2006 Ignacy Gogolewski był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Objął to stanowisko pomimo sprzeciwu części środowiska, spowodowanego postawą aktora w latach 80. Gogolewski poparł wówczas stan wojenny i nie przyłączył się do aktorskiego bojkotu telewizji. Obecnie artysta jest przewodniczącym Kapituły Członków Zasłużonych ZASP. Ignacy Gogolewski napisał książkę "Wszyscy jesteśmy aktorami" i jest bohaterem wywiadu-rzeki "Od Gustawa-Konrada do... Antka Boryny" z 2008 roku. Do stosunkowo niedawnych osiągnięć artystycznych Ignacego Gogolewskiego należą: rola hrabiego Szarma w "Operetce" Witolda Gombrowicza, doceniona nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza, kreacja Laurentego ze sztuki "Na czworakach" Tadeusza Różewicza oraz Onufrego Ciaputkiewicza w komedii Michała Bałuckiego "Grube ryby".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Najważniejsze dwie rzeczy - poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 23:05
Wspaniały aktor Ignacy Gogolewski wspomina karierę i mówi o swej filozofii życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal bez... czerwonego dywanu!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 15:30
W Sopocie trwa festiwal "Dwa Teatry". Teatr i Sopot - te dwa słowa kojarzą mi się natychmiast z Baszką Marcinik! Rozmawiamy o tym, o ile trudniej pracować dla radia w czasach, w których wszystko widać...
rozwiń zwiń