X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Kazimierz tętni życiem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:11
W Krakowie trwa 21. Festiwal Kultury Żydowskiej. Za chwilę półmetek. Zapytaliśmy Mirona Zajferta o wrażenia z pierwszych dni tej imprezy.
Audio

Miron Zajfert, warszawski przyjaciel Festiwalu Kultury Żydowskiej, od lat odwiedza krakowski Kazimierz. Jest tam też w tym roku. Specjalnie dla serwisu kultura.polskieradio.pl opowiada o wydarzeniach pierwszych dni.

Za nami otwarcie kilku wystaw na krakowskim Kazimierzu, czy już udało się Panu zobaczyć ekspozycję "Żydzi na winylach"?

Miron Zajfert: Tak. Zdaje mi się, że udało mi się zobaczyć większość wystaw, które są interesujące, i które wchodzą w program 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej. "Żydzi na winylach" to jest niesłychanie ciekawa wystawa w Muzeum Etnograficznym na placu Wolnica. Ekspozycja ta prezentuje płyty i okładki płytowe właśnie stare, winylowe z lat 40., 50., 60., 70. a nawet jeszcze z 80. ubiegłego wieku. Jest to taki materialny dowód, ślad kultury muzycznej Żydów amerykańskich. W większości są to płyty wydane właśnie w Stanach Zjednoczonych, a prezentują znakomitych wykonawców muzyki żydowskiej i okołożydowskiej. Pojawiają się tam też wielkie postaci z muzyki pop czy jazzowej, które w swoim repertuarze siegały po klasykę, po piosenkę żydowską. To wystawa niezwykle ciekawa i tym ciekawszy jest kompleks zdarzeń z nią związanych. Od jutra rozpoczyna się cykl trzech wykładów w synagodze Kupa na Miodowej. Poprowadzą je twórcy tej ekspozycji. Te wykłady to: "Bajgle i bongosy: żydowsko-latynowska fala (środa, godz. 14.00), Haifa na Hi-Fi: wiecznie zmieniająca się wizja Izraela (czwartek, godz. 14.00) i niezwykle interesujący Black Sabbath: tajemna historia muzycznych związków Żydów i Afroamerykanów.

Widziałem również wystawę "Macewy powszechnego użytku", która też już trwa. Niezmiennie robi ta wystawa na mnie niebywałe wrażenie, widziałem tę ekspozycję już w Warszawie. Wystawa jest o tym "co Polak potrafi" czyli jak daleko może sie posunąć. To albo niewiedza, albo brak wyobraźni. Ekspozycja jak daleko może się posunąć ta "pomysłowość" związana z żydowskimi płytami nagrobnymi. Żydowskie macewy wykorzystywane są do budowy dróg, ogrodzeń, płotów, rozmaitych pomocnych w gospodarstwie przedmiotów. Wrażenie niezwykłe robią takie koła do ostrzenia noży, które właśnie z macew powstały. Nie wiem czy w tym przypadku tzw. pomysłowy Dobromir wybrał się we właściwym kierunku.

Dzisiaj znalazłem jeszcze jedną taką perełkę wystawienniczą i gorąco wszystkim polecam, mianowicie ekspozycję w galerii Strefa na ulicy Józefa. Jest to wystawa fotograficzna pt. "Chasydzi". Posłuchaj "Miron Zajfert poleca wystawę Chasydzi".

Festiwal Kultury Żydowskiej to też muzyka, a może przede wszystkim muzyka. Wczoraj odbyły się aż trzy koncerty.

Miron Zajfert: Przestrzeń miejska krakowskiego Kazimierza jest wypełniana muzyką. Pewne wydarzenia festiwalowe, z założenia w te przestrzeń wychodzą. Tak np. było już w niedzielę, kiedy na bulwarze nad Wisłą - pomiędzy Kazimierzem a Podgórzem - na specjalnej barce odbył się koncert Daniela Kahn'a i jego formacji The Painted Bird. To była taka trochę potańcówka, a trochę koncert. Wiele ludzi się pojawiło i świetnie się bawili wszyscy.

Wczorajszym takim zdarzeniem wyjścia w przestrzeń miejską był koncert trzech znakomitych kantorów: Benziona Millera, Israela Randa i Alberto Mizrahi, który odbył się na dziedzińcu synagogi Izaaka. Śpiewali oni chasydzkie pieśni Rabina Shlomo Carlebacha.

 

W synagodze Tempel zaplanowany był również koncert Baster Quartet "Tradycja i awangarda w duchu mistycyzmu" - koncert odbył się mimo awarii prądu na krakowskim Kazimierzu. Posłuchaj "Wrażenia Mirona Zajferta z koncertu Baster Quartet".

 

Rozmawiała Paulina Jakubowska

Festiwal trwa do 3 lipca 2011. Przeczytaj Miniprzewodnik po Festiwalu Kultury Żydowskiej - subiektywny wybór festiwalowych wydarzeń Mirona Zajferta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Miniprzewodnik po Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 15:00
Od 24 czerwca do 3 lipca, w Krakowie, trwa 21 Festiwal Kultury Żydowskiej, najstarsza i największa - impreza tego typu w tej części Europy. Specjalnie dla nas Miron Zajfert - warszawski przyjaciel Festiwalu - wybiera najważniejsze wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal życia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 08:00
Janusz Makuch (dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej): Pokazujemy ten wymiar świata żydowskiego, który stwarza się dziś w różnych szerokościach geograficznych. Interesuje nas dziś, bo dopóki trwa dziś, trwa nasze życie.
rozwiń zwiń