Kultura

Stworzą Ci bibliotekę!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:42
W codziennym biegu nie ma czasu na przeglądanie bogatej oferty nowości wydawniczych. Dlatego, w stworzeniu prywatnej biblioteki, pomóc może Bibliocreatio.

Nowa ciekawa inicjatywa pojawiła się na polskim rynku. Pod nazwą Bibliocreatio kryje się firma Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano-Korczyńskiej zajmująca się doradztwem czytelniczym i tworzeniem prywatnych bibliotek. Panie stworzyły ofertę dla osób, które nie mają czasu na śledzenie rynku wydawniczego.

Głównym odbiorcą oferty Bibliocreatio mają być rodzice. Zofia Karaszewska i Sylwia Stano-Korczyńska pragną rozbudzić w najmłodszych miłość do literatury, ale także rozwijać emocjonalnie i pogłębiać ich zainteresowania. Książki dostosowują do wieku, potrzeb i problemów najmłodszych, a także ich indywidualnych pasji i hobby dziecka.

- Tworzymy subskrypcję czytelniczą, czyli dla dzieci są to najczęściej dwie pozycje książkowe miesięcznie, które układają się w roczny cykl. Dobierając książki staramy się aby lektury były coraz bardziej ambitne albo trochę więcej wymagające od dziecka - wyjaśnia Karaszewska.

Autorki projektu Bibliocreatio zauważają, że: ważne jest, żeby oprócz plazmy na ścianie, playstation i tysiąca różnych rzeczy, o które rodzice dbają, w wyposażeniu domu były też książki, żeby dziecko mogło się po prostu opatrzeć z tymi książkami.

Ale nie tylko do dzieci swoją ofertę kieruje Bibliocreatio. Sylwia Stano-Korczyńska wspomina zamówienie matki, która na 20. urodziny syna chciała podarować mu 50 książek - towarzyszek na całe życie. - W takim świecie, gdy żyjemy bardzo aktywnie, skupiamy się na karierze, ludzie zaczynają doceniać kontemplacyjną sferę życia. I książka jest czymś takim, ciągiem kulturowym. Mamy dużo ludzi, którzy doceniają i chcą stworzyć miejsce, gdzie będą książki, żeby przekazać tradycję, że skoro i ja to czytałem to chciałabym żeby i dziecko czytało - dodaje właścicielka.

Stano-Korczyńska dodaje, że doradztwo czytelnicze istniało już w dwudziestoleciu międzywojennym. Elity tworzyły wówczas indywidualne biblioteki zróżnicowane ilościowo i treściowo.

Kolejne propozycje Bibliocreatio to pomoc w tworzeniu bibliotek. Mogą być to biblioteki o określonym profilu lub zbiór książek, w których bohaterem jest tylko mężczyzna. Dla prestiżu publikacje można oprawić w drewno, jedwab czy skórę, lub stworzyć swój wymarzony ex libris. Ciekawa oferta to również tworzenie bibliotek dla nowożeńców - lista polecanych przez Bibliocreatio publikacji może świetnie posłużyć jako lista ślubnych prezentów.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fioł literacki Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 07:00
Książki ukochane, zaczytane, których nie chce się kończyć – tak są dobre. Ponadto Hrabal, Vonnegut i dużo innych literackich pasji jednego z najlepszych polskich reporterów.
rozwiń zwiń