Kultura

Eugeniusz Bodo zostanie upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:00
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w Kotłasie na północy Rosji zostanie odsłonięty pomnik wybitnego polskiego aktora Eugeniusza Bodo.

Przedwojenny artysta zmarł w tamtejszej kolonii karnej w październiku 1943 roku. Na skutek tragicznego zbiegu okoliczności nie został uwolniony w ramach amnestii ogłoszonej na mocy porozumienia Sikorski - Majski zawartego w 1941 roku.

Kariera Eugeniusza Bodo rozpoczęła się od występów na scenach rewiowych w Poznaniu. Później związany był z Warszawą. Występował w kabaretach "Qui Pro Quo", "Morskie Oko", "Cyganeria" i "Cyrulik Warszawski". W 1925 roku zadebiutował na kinowym ekranie w filmie "Rywale". Zagrał w około 30 filmach. Piosenki, które śpiewał w filmach w Polsce stawały sie szlagierami. Wystarczy przypomnieć choćby "Sex appeal", "Ach te baby", "Już taki jestem zimny drań" czy "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

 

 

Eugeniusz Bodo doskonale znany jest z takich filmów jak: "Paweł i Gaweł" czy "Jaśnie pan szofer".

Został aresztowany w 1941 roku we Lwowie przez patrol NKWD. Trafił do łagru w obwodzie archangielskim, gdzie zmarł z głodu i wycieńczenia.

Nie został objęty amnestią ponieważ posługiwał się paszportem szwajcarskim a porozumienie o zwolnieniu więźniów dotyczyło tylko Polaków.

Dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i funduszom Ministerstwa Kultury 2 października na cmentarzu memorialnym w Kotłasie zostanie odsłonięty pomnik artysty. Będzie on jednym z elementów memoriału poświęconego tysiącom ofiar stalinowskich represji.

Kotłas był jednym z największych węzłów kolejowych w północnej Rosji przez, który przejeżdżały transporty wiozące więźniów do przymusowej pracy.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Henryk i Hipolit w jednym stali domu...

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 00:00
Czyli opowieść o niezapomnianej przedwojennej komedii sąsiedzkiej - "Piętro wyżej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Bodo. "Wyśpiewał" swój tragiczny los

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 05:45
Jeden z najsłynniejszych aktorów przedwojennej Warszawy, przyjaciel Ludwika Sempolińskiego, który na starcie aktorskiej przygody zazdrościł mu... eleganckiego fraka. 
rozwiń zwiń