Kultura

25 lat temu dostali adres: Alternatywy 4

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:46
Dzisiaj mija ćwierć wieku od wyemitowania pierwszego odcinka serialu "Alternatywy 4"- jego tytuł brzmiał "Przydział".

Stanisław Bareja serial-karykaturę bardzo poważnych problemów peerelu nakręcił w 1983 roku. "Alternatywy 4" musiały jednak czekać 3 lata na pierwszą emisję, był to skutek działań cenzury PRL. Na szczęście doczekały się, i 30 września 1986 roku można było zobaczyć Stanisława Anioła w akcji. A był on gospodarzem domu, bo oczywiście nie cieciem: - Tylko nie cieciem! Ja jestem tu gospodarzem domu! -mawiał.

A pod adresem "Alternatywy 4", na nowo wybudowanym warszawskim osiedlu Ursynów, zamieszkali "ludzie porządni". Mieszkańcy nawet gospodarza domu na kawę prosili - jeśli nie przyszedł to dlatego, że miał napięty plan zajęć. Mieszkańcy bloku zawsze mogli liczyć na różne ogłoszenia np.: "W związku z wykonaniem zaplanowanych zadań w terminie i z uwagi na wolną niedzielę, ogłaszam czas wolny!" Kto z nas by się dziś nie ucieszył z takiego komunikatu, mimo wszystko, oddychamy z ulgą, że PRL się skończył, a gospodarz domu nie wybiera nam koloru zasłon czy nie aranżuje naszego wolnego czasu. 

"Alternatywy 4" to serial, w którym możemy oglądać plejadę najlepszych polskich aktorów Roman Wilhelmi to Stanisław Anioł, Bożena Dykiel to Miećka, jego żona, a obok nich Wiesław Gołas, Jerzy Turek, Witold Pyrkosz, Zofia Czerwińska, Mieczysław Voit, Wojciech Pokora i wielu innych.

 

 

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Roman Anioł Wilhelmi

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 11:00
Miał dwa marzenia – dostać Oskara i kopnąć gołębia w tyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzydziestoletni "Miś" Barei

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 07:10
4 maja 1981 roku, odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, ciekawe czy przewidywali taki sukces?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Wilhelmi czuł się niedoceniony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Dziś mija 75. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego, odtwórcy tak popularnych ról jak Nikodem Dyzma czy dozorca Anioł z "Alternatywy 4".
rozwiń zwiń