Kultura

Życie na styku fotografii i poezji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 14:38
Zdjęcie i tekst nieźle się uzupełniają, ale czasem to, co uchwyci fotograf zaczyna w tomiku żyć własnym życiem. Warszawska galeria prezentuje prace czwórki fotografów, których do działania inspirowała poezja.
Audio
Marek Piasecki, Znaki na czarnym (1958, technika mieszana)
Marek Piasecki, Znaki na czarnym (1958, technika mieszana)Foto: źr.mat.prasowe

Zdjęcia Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Marka Piaseckiego i Zofii Rydet znalazły się na wystawie w Galerii Asymetria w Warszawie. "Kamera Poetów" to subiektywny wybór zdjęć znakomitych polskich fotografików. Ich prace podążały w stronę poezji zupełnie różnymi ścieżkami. Piaseckiego, Lewczyńskiego i Dłubaka fascynowała twórczość Pablo Nerudy, Vasco Popy i Jerzego Harasymowicza.

Zofia Rydet za motto słynnego albumu "Świat wyobrażeń" wybrała fragment wiersza Haliny Poświatowskiej o drzewie. - Motyw Drzewa jest często przez Rydet dotykany, szczególnie gdy portretuje w drzewie na przykład oko, albo postaci, które siedzą pod nim i zupełnie nie widać ich twarzy - mówi Rafał Lewandowski z Galerii Asymetria w Warszawie w "Terenie Kultura".

usc

Zobacz więcej na temat: fotografia poezja Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zbigniewa Herberta przypadki najdawniejsze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 15:00
Prapradziadek jednego z największych polskich poetów nie był Polakiem - przybył na początku XIX wieku do Lwowa gdzieś z monarchii habsburskiej. Opowieść o genealogii Herberta oraz o jego dzieciństwie i młodości okazuje się niezwykła i zajmująca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki realizm - niesamowite zdjęcia Aleksandra Jałosińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 08:00
Ekspozycja, prezentowana w Domu Spotkań z Historią, pokazuje tajniki pracy fotoreportera w PRL.
rozwiń zwiń