X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Słowiańskie złe moce. Jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:45
Uskrzydlone węże, bagienne świetliki, niszczycielskie mysie hordy... Choć nie zawsze mamy tego świadomość, słowiańskie złe moce drzemią w naszych wyobrażeniach.
Audio
  • Paweł Zych i Witold Vargas o słowiańskim bestiariuszu
Leszy
LeszyFoto: wikipedia commons

Leszy uważany był przez Słowian za pana lasu i władcę żyjących w nim zwierząt. Ukazywał się pod postacią mężczyzny o nienaturalnie białej twarzy, jego wzrost zmieniał się w zależności od wysokości drzew. Czasem przychodził jako wilk, niedźwiedź, puchacz, czasem przybywał jako wichura.

Słowiańskich przodków Leszy traktował obojętnie, no chyba że szkodzili puszczy. Wieki mijały, nasze wierzenia ulegały zmianie. W 19. wieku Leszy pojawiał się mieszkańcom odludnych osad już ubrany w mundur strażnika leśnego.

Ogniki, Nocnice, Żmije, Wampiry, Chmurniki, Południce, Samowiły, Chały, Wieszczy, Brzeginie, Boboki, Wilkołaki i Baby Jagi. Demony słowiańskie mieszkały w jeziorach, puszczach, czasem atakowały śpiących ludzi w ich własnych domach. Wierzono, że z ich winy znikały całe osady.

- Wszystko, co w tamtych czasach żyło w wierzeniach starało się człowiekowi szkodzić - mówi w Dwójce, Paweł Zych, współautor ukazującego się właśnie "Bestiariusza słowiańskiego, czyli rzeczy o skrzatach, wodnikach i rusałkach".

O mitologii Słowian nie wiadomo wiele. Demonologia, dzięki podaniom ludowym i wierszom romantycznym, jest nam dziś najbliższa. O tym, co "obce i swojskie zarazem, co czasami wydostaje się na powierzchnię" bardzo dobrze pisze Maria Janion w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie".

- Słyszałem jak ludzie na wsiach mówili: "Miesiąc temu mój znajomy widział mały ognik wyłaniający się z ziemi, wbił tam nóż i następnego dnia wykopał skarb". Wszyscy słuchają tego z uwagą - mówi Witold Vargas, który z Pawłem Zychem bestiariusz napisał.

Przeczytaj więcej o tym ile z prób tłumaczenia sobie świata przez najstarszych przodków przenika do naszej kultury


usc

Zobacz więcej na temat: Maria Janion mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Słowianie i my: kulturalne punkty styczne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 12:59
Ile wspólnego mamy z kulturalnymi upodobaniami Piasta Kołodzieja i jego pobratymców? Więcej, niż moglibyśmy się na pierwszy rzut oka spodziewać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcy wśród Słowian

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 09:00
Czy bogowie Pomorzan łaknęli krwi obcych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Kupały: święto wody, ognia i płodności

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 06:00
Kwiat paproci i wianki na wodzie. Tak dziś obchodzi się noc świętojańską. Niegdyś Wigilia Świętego Jana, czyli noc z 23 na 24 czerwca była czasem magii, wróżb matrymonialnych, miłości i... rozwiązłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Cyryl i Metody dali Słowianom pismo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 12:12
Wraz z wejściem Bułgarii do Unii Europejskiej cyrylica stała się nowym alfabetem używanym we wspólnocie. Warto więc poznać jego źródła i historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilkołaka każdy ma w sobie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:46
W średniowieczu wierzono, że skóra wilcza jest lewą stroną skóry człowieka. Gdy ludzie stali się bardziej krytyczni wobec tej teorii, ktoś wpadł na pomysł, by oskarżonego o wilkołactwo obdzierać ze skóry.
rozwiń zwiń