Polskie Radio
Section05
Cyryl I

Rozejm podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia? Analityk OSW: chodzi o zatarcie prawdy o wojnie

- Sekwencja wydarzeń wskazuje, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna od dawna odchodzi od podstawowych wartości chrześcijańskich. Wsparła brutalną agresję Rosji na Ukrainę, nawet podżegała do wojny - mówił w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Rosja cerkiew prawosławna Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Władimir Putin Europa wojna 2022

Patriarcha Cyryl ponownie szokuje. Powtarza słowa zapisane w doktrynie nuklearnej

Portal Ukraińska Prawda podaje, że patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl powiedział w niedzielę, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju". Portal podkreśla, że wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.
Zobacz więcej na temat:  kościół prawosławny wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni ŚWIAT Europa

Abp Szewczuk: jeśli Ukraina ma za plecami taki mur jak Polska, może walczyć dalej

Arcybiskup Światosław Szewczuk podziękował Polakom za przyjęcie milionów uchodźców z Ukrainy, pomoc humanitarną, a także wspieranie walczącego kraju na forum Unii Europejskiej. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podczas konferencji online "Wojna w Ukrainie - perspektywa kościelna" skomentował także postawę papieża Franciszka wobec wojny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 Kościół katolicki papież Franciszek społeczeństwo serwis wschodni

Ukraińskie prawosławie buntuje się przeciwko Rosji. Patriarcha Moskwy wspiera Putina

Wojna Rosji z Ukrainą wywołała bunt wśród wiernych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, do którego należy 12 tys. spośród 19 tys. ukraińskich parafii prawosławnych. Wierni sprzeciwiają się zarówno Patriarchatowi, jak i jego zwierzchnikowi - patriarsze Cyrylowi - wyjaśnia BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 serwis wschodni kościół prawosławny prawosławie

Cerkiew wspiera działania Kremla. Polscy duchowni potępili wypowiedzi patriarchy Cyryla

Stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie - oświadczyła Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Duchowni podkreślili, że nic nie usprawiedliwia wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Rosja Ukraina Kościół Episkopat Polski Kościół katolicki kościół prawosławny społeczeństwo

Cerkiew wobec polityki Kremla. Patriarcha Cyryl jednoznacznie poparł Władimira Putina

Jak skomentowano na łamach tygodnika "Niedziela", od ataku Rosji na Ukrainę patriarcha Cyryl jest postrzegany przez coraz większą liczbę księży i biskupów prawosławnych - nawet należących do patriarchatu Moskwy w Rosji, a szczególnie na Ukrainie - jako schizmatyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja religia wiara Kościół wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie prawosławie media

NASZ WYWIAD B. wiceszef MSZ Białorusi: synod zorganizowano nielegalnie

Skoro po decyzji patriarchy Konstantynopola cerkwie Białorusi nie są już pod władzą Moskwy, to decyzje organizowanego w Mińsku rosyjskiego synodu będą bezprawne - zauważył dysydent, były wiceszef MSZ Andrej Sannikau. Ostrzegł, że rośnie zagrożenie ze strony Rosji dla Białorusi. Putin postawił Łukaszence ultimatum, a Łukaszenka próbuje się targować, stąd comiesięczne spotkania – mówił też Andrej Sannikau. Zapewnił, że Białoruś odzyska kiedyś niezależność i wtedy będzie się starać o autokefalię.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau cerkiew prawosławna Rosja