Kultura

Obraz Matejki na aukcji: od pół miliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 09:00
Dzieło jednego z najwybitniejszych polskich malarzy można w niedzielę kupić na aukcji w warszawskim Bristolu. Obraz przedstawia schadzkę polskiego króla Jana Olbrachta.
Audio
Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem Jan Matejko
"Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" Jan MatejkoFoto: agraart.pl/

Z szacunków domu aukcyjnego wynika, że obraz może kosztować od 900 tysiecy do 1,1 miliona złotych. Cena wywoławcza to 500 tysięcy złotych.

Wiceprezes domu aukcyjnego Agra-Art Konrad Szukalski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ocenia, że to niewiele. Dodaje, że ostateczną cenę ustalą licytujący kolekcjonerzy.
Historyk sztuki profesor Anna Lewicka-Morawska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że cena obrazu może przekroczyć milion złotych. Stanie się tak, jeżeli obraz zostanie potraktowany jako inwestycja. Historyk sztuki dodaje, że twórczość Matejki została gruntownie przebadana przez naukowców, a sam artysta jest pewną marką. Liczba jego dzieł jest ograniczona, co czyni z nich dobrą lokatę kapitału.

Obraz przedstawia króla Polski, Jana Olbrachta podczas miłosnej schadzki z mieszczką. W czasie tego spotkania król zostaje zraniony przez rywala. Dzieło malowane było w tym samym czasie, co „Hołd pruski”.

Aukcja rozpocznie się o 19.00 w warszawskim hotelu Bristol. 

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Jan Matejko SZTUKA Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Trójwymiarowa "Bitwa pod Grunwaldem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:16
Od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana będzie trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bitwa pod Grunwaldem" odzyskała dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:00
2,5 tysiąca ostrzy skalpeli i ponad 150 litrów różnych rozpuszczalników zużyli konserwatorzy, którzy przeprowadzali renowację słynnego obrazu. Dzieło Jana Matejki można już oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginiony sto lat temu portret odnalazł się w Danii

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 21:25
Portret duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena zostanie wystawiony na aukcji sztuki w Kopenhadze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowosielski na aukcji. "Dziewczyny na statku" sprzedane

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 09:56
Za 414 tys. zł wylicytowano jeden z obrazów podczas aukcji prac zmarłego dwa lata temu wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto bezcenny portret van Dycka. Ubezpieczenie mln funtów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 09:23
Autentyczność obrazu barokowego artysty, uważanego dotychczas za kopię, potwierdził brytyjski historyk sztuki Christopher Brown, znawca twórczości flamandzkiego malarza.
rozwiń zwiń