Kultura

Paszporty Polityki 2010 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:04
Monika Strzępka i Paweł Demirski, Ignacy Karpowicz, Paweł Sala, Wojciech Bąkowski, Wioletta Chodowicz i Macio Moretti to laureaci Paszportów Polityki. Nagrodą specjalną uhonorowano Tadeusza Różewicza.
Audio

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Nagrodą specjalną Polityki "Kreator Kultury" otrzymał Tadeusz Różewicz. - Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka  - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński.

Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza, który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.

W kategorii "teatr" Paszport otrzymali Monika Strzępka i Paweł Demirski - reżyserka i dramatopisarz, którzy tworzą tandem w życiu i na scenie. Pierwszy wspólny spektakl - "Dziady. Ekshumacja" - zrealizowali w 2007 r. we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł", "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty", "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej". Strzępka i Demirski zostali docenieni za m.in. "konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego, za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć, oraz za żywiołową teatralność łamiącą bariery "dobrego smaku" na rzecz "dobrego myślenia".

Prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii) Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport w kategorii "literatura". Nagrodzono go za powieść "Balladyny i romanse". Jury doceniło także jego odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności.

Paszport Polityki w kategorii "film" otrzymał Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów". Sala jest autorem filmów dokumentalnych, w tym "Statystów" zrealizowanych na planie "Pianisty" Romana Polańskiego. "Matka Teresa od kotów" jest jego debiutem fabularnym.

Wioletta Chodowicz została nagrodzona w kategorii "muzyka poważna" - za dwie wybitne tytułowe role, w "Rusałce" Antonina Dworzaka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leosza Janaczka w warszawskiej Operze Narodowej. Artystkę doceniono za "piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie".

Perkusista, basista, multiinstrumentalista Macio Moretti (Maciej Moruś) został uhonorowany Paszportem w kategorii "muzyka popularna". Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. To założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Ostatnio najbardziej związany z formacją Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album "XXII Century Sound Pioneers".

Wojciech Bąkowski - pseud. WuEsBe - otrzymał Paszport w kategorii "sztuki wizualne". Artystę doceniono m.in. "za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu "artysta multimedialny". Bąkowski to poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych,  uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance. Warto pamiętać, że Wojciech Bąkowski jest też założyciel i lider zespołów muzyki alternatywnej, takich jak - Kot, Czykita, Niwea.

Niwea pracuje nad nowym albumem, którego premiera przewidziana jest na kwiecień, przedsmak tego co będzie na płycie przedstawiają fragmenty filmowe.
e:

 

Aby dowiedzieć się, co podczas gali wręcznia Paszportów Polityki powiedzieli laureaci, wystarczy kliknąć w ikony dźwięków w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Paszporty do Kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:39
Relacja z 18.edycji wręczenia nagród Paszporty "Polityki" oraz I Warszawski Konkurs Pianistyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień laureatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 12:06
Rozmowy ze zwycięzcami tegorocznych Paszportów "Polityki" i krytykiem literackim Michałem Pawłem Markowskim.
rozwiń zwiń