X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Paszporty Polityki 2010 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:04
Monika Strzępka i Paweł Demirski, Ignacy Karpowicz, Paweł Sala, Wojciech Bąkowski, Wioletta Chodowicz i Macio Moretti to laureaci Paszportów Polityki. Nagrodą specjalną uhonorowano Tadeusza Różewicza.
Audio

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Nagrodą specjalną Polityki "Kreator Kultury" otrzymał Tadeusz Różewicz. - Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka  - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński.

Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza, który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.

W kategorii "teatr" Paszport otrzymali Monika Strzępka i Paweł Demirski - reżyserka i dramatopisarz, którzy tworzą tandem w życiu i na scenie. Pierwszy wspólny spektakl - "Dziady. Ekshumacja" - zrealizowali w 2007 r. we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł", "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty", "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej". Strzępka i Demirski zostali docenieni za m.in. "konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego, za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć, oraz za żywiołową teatralność łamiącą bariery "dobrego smaku" na rzecz "dobrego myślenia".

Prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii) Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport w kategorii "literatura". Nagrodzono go za powieść "Balladyny i romanse". Jury doceniło także jego odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności.

Paszport Polityki w kategorii "film" otrzymał Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów". Sala jest autorem filmów dokumentalnych, w tym "Statystów" zrealizowanych na planie "Pianisty" Romana Polańskiego. "Matka Teresa od kotów" jest jego debiutem fabularnym.

Wioletta Chodowicz została nagrodzona w kategorii "muzyka poważna" - za dwie wybitne tytułowe role, w "Rusałce" Antonina Dworzaka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leosza Janaczka w warszawskiej Operze Narodowej. Artystkę doceniono za "piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie".

Perkusista, basista, multiinstrumentalista Macio Moretti (Maciej Moruś) został uhonorowany Paszportem w kategorii "muzyka popularna". Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. To założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Ostatnio najbardziej związany z formacją Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album "XXII Century Sound Pioneers".

Wojciech Bąkowski - pseud. WuEsBe - otrzymał Paszport w kategorii "sztuki wizualne". Artystę doceniono m.in. "za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu "artysta multimedialny". Bąkowski to poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych,  uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance. Warto pamiętać, że Wojciech Bąkowski jest też założyciel i lider zespołów muzyki alternatywnej, takich jak - Kot, Czykita, Niwea.

Niwea pracuje nad nowym albumem, którego premiera przewidziana jest na kwiecień, przedsmak tego co będzie na płycie przedstawiają fragmenty filmowe.
e:

 

Aby dowiedzieć się, co podczas gali wręcznia Paszportów Polityki powiedzieli laureaci, wystarczy kliknąć w ikony dźwięków w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Paszporty do Kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:39
Relacja z 18.edycji wręczenia nagród Paszporty "Polityki" oraz I Warszawski Konkurs Pianistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień laureatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 12:06
Rozmowy ze zwycięzcami tegorocznych Paszportów "Polityki" i krytykiem literackim Michałem Pawłem Markowskim.
rozwiń zwiń