Paszporty do Kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:39
Relacja z 18.edycji wręczenia nagród Paszporty "Polityki" oraz I Warszawski Konkurs Pianistyczny.
Audio

W dzisiejszym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o I Warszawskim Konkursie Pianistycznym. Dotychczas w  Warszawie nie było żadnej profesjonalnej i otwartej imprezy dużej rangi skierowanej do dzieci i młodzieży. Z obecnego, ogromnego zainteresowania uczestników organizatorzy wnioskują, że konkurs ten ma ogromny potencjał rozwoju. Z konieczności musieli zamknąć przyjmowanie zgłoszeń przed terminem. Konkurs ma charakter całkowicie niekomercyjny - uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat. Niezwykłą rzadkością jest objęcie Patronatu nad I edycją przez Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naszym gościem była dyrektor konkursu Aurelia Liwanowska–Lisiecka.

Przedstawiliśmy też relację z wręczenia tegorocznych Paszportów Polityki. Tygodnik "Polityka" po raz osiemnasty przyznał nagrody w ramach Paszportów "Polityki" w kategorii film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz literatura. Nagrodą specjalną dla Kreatora Kultury uhonorowano Tadeusza Różewicza. W kategorii "teatr" nagrodę otrzymali Paweł Demirski i Monika Strzępka. W kategorii "literatura", paszport odebrał Ignacy Karpowicz. W kategorii "film" doceniono Paweł Salę za film "Matka Teresa od kotów", a w kategorii "sztuki wizualne" - Wojciecha Bąkowskiego. W kategorii "muzyka poważna" nagrodę otrzymała sopranistka Wioletta Chodowicz, a kategorii "muzyka popularna" multiinstrumentalista Macio Moretii. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. Wśród gości byli także także marszałek sejmu Grzegorz Schetyna i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Z laureatami oraz jurorem Bartkiem Chacińskim rozmawiała Monika Pilch.

Czytaj także

Książka, którą aresztowano

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:45
Opowiadania o ludziach "po przejściach", biografia o bezkompromisowym pisarzu, Tadeusza Różewicza pisanie na marginesach, czyli Dwójka poleca dobrą literaturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszporty Polityki 2010 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:04
Monika Strzępka i Paweł Demirski, Ignacy Karpowicz, Paweł Sala, Wojciech Bąkowski, Wioletta Chodowicz i Macio Moretti to laureaci Paszportów Polityki. Nagrodą specjalną uhonorowano Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń