Kultura

Genialni autorzy wspomną Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:10
Wisława Szymborska, Derek Walcott i Zadie Smith spotkają się w maju w Krakowie, by z czytelnikami powspominać polskiego noblistę.
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: źr.www.milosz365.pl

W maju do Krakowa przyjedzie blisko dwustu pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza z czterech kontynentów, w tym przyjaciele Noblisty, krytycy i znawcy jego twórczości, historycy literatury, ale także młodzi gniewni dyskutujący ze spuścizną poetycką i eseistyczną Czesława Miłosza. Wszyscy spotkają się podczas Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza.

Druga edycja wydarzenia, organizowana pod hasłem "Rodzinna Europa", rozpocznie się 9 maja i potrwa okrągły tydzień. Wydarzenie będzie najważniejszym akcentem polskich obchodów Roku Miłosza ogłoszonego przez Sejm RP i Parlament Litwy w związku z setną rocznicą urodzin Poety.

200 wielkich autorów wspomni poetę

Udział w Festiwalu potwierdzili dotychczas m.in.: Wisława Szymborska, Derek Walcott, Timothy Garton Ash, John Banville, Breyten Breytenbach, Bei Dao, John Gray, Robert Hass, Jane Hirschfield, Amin Maalouf,  Zadie Smith, Thomas Venclova, Adam Zagajewski, Ołeh Łyszeha i Helen Vendler. Wydarzeniem bez precedensu będą spotkania autorskie z tymi twórcami.

Serce Festiwalu będą stanowiły Wieczory Poetyckie. Zgromadzą plejadę wybitnych poetów z różnych krajów i kręgów kulturowych, którzy będą dyskutować o wątkach przewodnich twórczości Miłosza.

Ponadto odbędzie się Wieczór Wspomnień o Czesławie Miłoszu z udziałem jego przyjaciół: Renaty Gorczyńskiej, Jane Hirshfield, Roberta Hassa, Adama Michnika, Tomasa Venclovy, Heleny Vendler, Adama Zagajewskiego. Wieczór poprowadzi dyrektor festiwalu Jerzy Illg.

Pierwsza biografia noblisty

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdzie się kilkudniowy przegląd filmów dokumentalnych o Czesławie Miłoszu, warsztaty tłumaczy noblisty oraz premiery książek przygotowanych w związku z Rokiem Miłosza przez: Fundację „Zeszytów Literackich”, Wydawnictwo Literackie,  W.A.B., Czytelnika i Znak. Będą wśród nich m.in.: pomnikowa biografia Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka, „Wiersze zebrane”, korespondencja z Iwaszkiewiczem, Jeleńskim, Giedroyciem, Olą i Aleksandrem Watami.

Szczegółowy program już wkrótce pojawi się na stronie Roku Miłosza: www.milosz365.pl

Trwają prace nad serwisem Czesław Miłosz w Polskim Radiu- zapraszamy już wkrótce!

/

Wisława Szymborska i Czesław Miłosz (źr.PAP)

usc(źr.mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cały świat obchodzi Rok Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 13:00
- Jestem spokojny o przyszłość naszego noblisty. To, co przygotowujemy w tym roku, pozwoli jego twórczości odżyć – mówił Grzegorz Gauden.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Order Orła Białego dla Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 12:40
Na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym twórcom kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalenie Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 13:18
Posłuchaj wybranych wierszy poety w interpretacji Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa (nagrania archiwalne). Codziennie o 14.30.
rozwiń zwiń