X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Odeszła Irena Kwiatkowska

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 11:02
To specjalnie dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński pisał wiersze. To ona żadnej pracy się nie bała. Odeszła w wieku 98 lat.
Audio

W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa.

Urodziła się 17 września 1912 roku. W wieku 23 lat ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. W 1944 roku była żołnierzem AK, uczestniczyła w walkach Powstania Warszawskiego.

Po wojnie zaangażowała się w działalność krakowskiego kabaretu Siedem Kotów. Była muzą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - to on pisał dla niej wiersze, piosenki i skecze.

W 1948 roku związała się z Warszawą. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Kobietę pracującą, która żadnej pracy się nie boi znamy chyba wszyscy.

Udzielała się w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów. Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek.

Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy oraz kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie". Za rolę Plastusia dostała Złoty Mikrofon. Była też laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" oraz Diamentowego Mikrofonu. Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy.

Jej mężem był lektor i spiker Polskiego Radia – Bolesław Kielski.

W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Prezydent docenił jej działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

Dziś o 13.00 w trójkowej audycji "Akademia Rozrywki" Artur Andrus przypomni wiersze, skecze, piosenki.

O 16.00 Dwójka zaprasza na wspomnienie o Pani Irenie Kwiatkowskiej do audycji Agaty Kwiecińskiej - "Wybieram Dwójkę".

Wieczorem o godz. 23:25 w Programie Pierwszym "Irena Kwiatkowska - wspomnienie" audycja Anny Stempniak, w której przypomnimy archiwalne nagrania aktorki, związanej "od zawsze" z Polskim Radiem. Będą ją również wspominali ludzie, z którymi pracowała.

W niedzielę 6 marca , godzinie 10.05 zapraszamy do Jedynki na audycję wspomnieniową o Irenie Kwiatkowskiej. Gościem Pawła Sztompke będzie autor książki pt. „Irena Kwiatkowska i  znani sprawcy”  - Roman Dziewoński.  W programie także radiowe archiwalia z udziałem Ireny Kwiatkowskiej.

 (pj)

Przypominamy "Ptasie radio" Tuwima w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej.

 

oraz Irenę Kwiatkowską w "Czterdziestolatku" .

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna polska aktorka. Miała 98 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 00:03
Aktorka zmarła w Domu Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odeszła wspaniała, pogodna osoba

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 12:04
W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Miała 98 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio było jej partnerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:20
Irena Kwiatkowska przez 65 lat była związana z Polskim Radiem. Wielokrotnie była naszym gościem z okazji swoich jubileuszów i urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed mikrofonem rozkwitała pełnym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:20
Głos Ireny Kwiatkowskiej pozostanie w pamięci każdego słuchacza. Od początku kariery związana z Polskim Radiem, dlatego na trwałe wpisała się w jego historię.
rozwiń zwiń