X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Królewskie skarby w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 11:47
Wystawa "Skarby Korony Hiszpańskiej" to pierwsza tak duża ekspozycja sztuki hiszpańskiej w Polsce. W Muzeum Narodowym znalazło się ponad sto arcydzieł z okresu od XV do XIX wieku, w tym m.in. sławne obrazy El Greca, Veronese'a, Tycjana, Ribery, Moralesa, Velasqueza i Goi.
Audio

Prezentowana ekspozycja składa się z wprowadzenia i czterech części. Pierwsza przedstawia aspekty hiszpańskiej kultury od XV do XVI wieku. Znajdują się tu m.in. przedmioty związane z dekoracją królewskiego dworu oraz wyposażeniem tymczasowych rezydencji władców. Można także zobaczyć dwa gobeliny, które stanowiły własność królowej Izabeli oraz skrzynie, używane w trakcie podróży dworu. Warto zwrócić uwagę na przenośny ołtarz cesarski, szkatułę z Augsburga oraz elementy zbroi, wskazujące na silną kontrolę monarchii nad ośrodkami, które wytwarzały te przedmioty.

Druga część wystawy obejmuje wiek XVII, są to czasy sprzeczności: z jednej strony widocznego już upadku gospodarczego i politycznego hiszpańskich królestw, a z drugiej niebywałego rozkwitu kultury, przede wszystkim sztuki i literatury.

Okres ten w dużej mierze pokrywa się z hiszpańskim "Złotym Wiekiem", epoką wielkich narodowych malarzy naturalistycznych. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć dzieła José de Ribery, Francisco de Zurbarána, Diego Velázqueza i Alonso Cano oraz znanych rzeźbiarzy tworzących dzieła o tematyce religijnej: Juana Martíneza Montañésa, Gregorio Fernándeza czy Pedro de Meny.

Kolejna część wystawy poświęcona jest wiekowi XVIII. W tym okresie powstało najwięcej dzieł,  będących obecnie pod opieką Patrimonio Nacional, włącznie z królewskimi rezydencjami, pałacami w Madrycie, Aranjuezie, San Ildefonso i Riofrío, w których przechowywanych jest większość eksponatów. To także czas zmiany panującej dynastii, co pociągnęło za sobą zmianę upodobań. Na tronie zasiadają Burbonowie, pochodzący z Francji i to stamtąd napływają nowe trendy w sztuce.

Nowe prądy inspirowane francuskimi wzorami są najlepiej prezentowane przez malarstwo Jeana Ranca i Michela Ange Houasse'a, a w przypadku wpływów włoskich będą to dzieła Francesco de Mury oraz konsola i wyroby z brązu Ticciatiego, powstałe pod wpływem nowych trendów.

Czwarta i ostatnia część wystawy dotyczy pełnego sprzeczności wieku XIX. To okres naznaczony głębokim konfliktem ideologicznym pomiędzy obrońcami Ancien Regime'u a zwolennikami liberalizmu.

Kolekcje królewskie odzwierciedlają jego wpływ na społeczeństwo i pozwalają  prześledzić zmienność gustów dworu od XV aż do początków wieku XX, zamiłowanie do sztuki krajowej i zagranicznej oraz jego wpływ na resztę społeczeństwa. Wszystkie te obiekty zostały przekazane przez rodzinę królewską społeczeństwu, aczkolwiek z zachowaniem prawa do ich wieczystego użytkowania.

Wystawa "Skarby Korony Hiszpańskiej" to pokaz stu arcydzieł z lat 1470 – 1870, które zgodziło się udostęnić Patrimonio Nacional de Espana, instytucja zarządzająca kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. Eksponaty należą do najwyższej klasy artystycznej, które stanowią krótki przewodnik po historii kolekcji monarchii. To pierwsza tak duża i ważna ekspozycja sztuki hiszpańskiej w Polsce. Wystawa potrwa do 9 października.

 

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Skarby Hiszpanii i urodziny mistrza z Drohobycza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 11:40
Wystawa sztuki hiszpańskiej w Krakowie oraz wspomnienie Brunona Schulza.
rozwiń zwiń