Kultura

Warszawa z opowiadań Singera

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 09:15
Ulica Próżna i Plac Grzybowski na kilka dni zamienią się w rozśpiewaną, kolorową żydowską dzielnicę. W tym roku "Warszawa Singera" opanuje dodatkowo praskie zakątki stolicy.

27 sierpnia (w sobotę) w stolicy rozpocznie się ósmy Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od lat festiwal dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, który przedwojenną żydowską Warszawę odmalowywał w swych opowiadaniach.

Żydowska Praga

Stałymi miejscami festiwalu są ulica Próżna i plac Grzybowski, Teatr Żydowski, Synagoga Nożyków. W tym roku wydarzenia festiwalowe przekroczą też Wisłę i zagoszczą na warszawskiej Pradze - w zaułkach i klubach na prawym brzegu. Już w sobotę o 15 rozpocznie się projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv". A w jego programie znajdą się: warsztaty tańca, wykłady, wystawy i degustacja potraw izraelskich.  Na Starej Pradze zaznaczone zostaną ślady żydowskiej "Warsze".

W małych klubach, ukrytych w zaułkach praskich podwórek, zagrają artyści offowej sceny żydowskiej.

Wystawa na suficie

Ciekawą sobotnią propozycją jest również wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby "Odrodzony świat Singera w ruchomych obrazach i rzeźbach", która zostanie zaprezentowana na suficie foyer Teatru Żydowskiego.

Na ekspozycji będą pokazane prace Lili Fijałkowskiej, Włodzimierza Pastuszaka i Wiesława Fijałkowskiego - artystów skupionych w Grupie Twórczej "Transform". Została ona utworzona podczas zeszłorocznej edycji festiwalu "Warszawa Singera" dla realizacji wspólnego pomysłu trójki członków: połączenia realnej rzeczywistości ze światem wirtualnym.

Prezentacja ma uwspółcześnić twórczość żydowskiego pisarza, I.B. Singera i zainteresować nią dzisiejszego odbiorcę. - Dzięki temu pokazowi ożywimy obrazy i rzeźby, a zapomniany już nieco świat Singera zacznie żyć własnym życiem - powiedziała Fijałkowska.

Widok
Widok z Pl. Grzybowskiego na ulicę Próżną, podczas 6. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 2009 rok

Co jeszcze w programie?

Podczas tegorocznej edycji można będzie zobaczyć wiele spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, projekcji filmowych, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i wykładach.Podczas festiwalu będzie prowadzona akcja "Skrzynki Pamięci",

W ramach 8. edycji festiwalu wystąpią m.in.: Frank London i Lorin Sklamberg (USA) w operze klezmerskiej "The Night in the Old MarketPlace" i w innych projektach, Brass All Stars (USA), Anna Maria Jopek & Kroke, Sisters of Sheynville (Kanada), Joseph Malovany (USA) z towarzyszeniem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Ben Zimet (Francja), Anna Jagielska-Riveiro & MAAYAN, Michał Hochman (USA), Karsten Troyke (Niemcy) & Trio Scho (Ukraina), Zbigniew Zamachowski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława Dawidowa, Teatr Żydowski z Bukaresztu, Raphael Rogiński, Lenka Lichtenberg (Kanada), Mendy Cahan (Izrael), Groove Headz (Austria), zespół klezmerski OPA! (Rosja), Christian Dawid (Niemcy), Ran Dank (Izrael) oraz The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, która jest próbą rekonstrukcji przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest wpisany w kalendarz programu kulturalnego polskiej prezydencji 2011.

Program Pierwszy Polskiego Radia jest patronem medialnym Festiwalu.

Festiwal trwa od 27 sierpnia - 4 września.

(pj/PAP/mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Co się zdarzyło na Próżnej" - reportaż Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2007 18:15
Festiwal Kultury Żydowskiej na Próżnej w Warszawie odbywa się po raz czwarty. Nad głowami przechodniów znów zawiśnie suszące się pranie, zapachnie czulent i domowe ciasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żydowskie serce Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Krakowska dzielnica Kazimierz ma 700-letnią tradycję. Zniszczona w czasie II wojny światowej, odżywa, m.in. dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś startuje "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 20:00
Przez tydzień od 27 sierpnia do 4 września centrum Warszawy opanuje kultura żydowska.
rozwiń zwiń