X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Zabiegi" Orlińskiego, czyli opowiadania jak petardy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:25
Opowiadania mogą być krótsze i dłuższe, fantastyczne i realistyczne, poważne i zabawne. Wśród czytelników cieszą się mniejszą popularnością niż proza czy reportaż.
Audio
  • Dwa godne polecenia zbiory opowiadań (Moje książki/ Jedynka)
Marcin Orliński, polski poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta
Marcin Orliński, polski poeta, prozaik, krytyk literacki i publicystaFoto: Wikipedia Commons/ Homek toft/ lic. CC BY-SA 3.0
''

A szkoda, bo często przy minimalnej liczbie słów, można przekazać wiele znaczeń.

"Zabiegi" Marcina Orlińskiego to jego prozatorski debiut. O krótkiej formie tej publikacji zdecydowało to, że wcześniej pisał wiersze, więc był oswojony z lapidarnym i zintensyfikowanym gatunkiem. - Starałem się uderzać w formę prozy poetyckiej, więc czasami moim opowiadaniom jest bliżej do prozy, a czasami do wiersza - mówi autor.
Marcin Orliński wyjaśnia, że chciał, by zaproponowana przez niego w "Zabiegach" forma była jak najkrótsza i jednocześnie nasycona dużą liczbą znaczeń. - Mam nadzieję, że niektóre teksty to petardy, w których dużo się dzieje na stosunkowo małej przestrzeni, jaką jest właśnie ten tekst - opowiada poeta.
Pisarz dodaje, że jednym z głównych elementów napędowych książki jest ironia i autoironia. Jak podkreśla, dystans pozwala spojrzeć z boku na różne zjawiska i pojęcia.  
***************

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Marcin Orliński, poeta, krytyk literacki, absolwent filozofii i Piotr Gociek, pisarz, Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki

Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:28
W jednym ze swych wierszy Wisława Szymborska pisała, że niektórzy lubią poezję. Jednak nie są to wszyscy. Co takiego ma w sobie poezja, co nas przyciąga i sprawia, że ją lubimy?
rozwiń zwiń