Kultura

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
Audio
  • Anna Nasiłowska o bohaterach swojej książki "Wolny agent Umeda i druga Japonia" (Moje książki/Jedynka)
Yoshiho Umeda
Yoshiho UmedaFoto: PAP/Roman Koszowski

W latach 90. na podstawie biografii Ryochu i Yoshiho nakręcono film dokumentalny "Góral z Tokio". Życiorysy obu są tak barwne i niezwykłe, że aż dziwne, iż dotąd nie stały się tematem literackim.

Ryochu Umeda przybył do Polski w 1922 roku jako młody mnich buddyjski. Spędził tu 17 lat; wraz z wybuchem wojny wyjechał, wrócił do Japonii. Gdy umierał w roku 1961, wymógł na żonie obietnicę, że jeden z synów pojedzie do Polski i tam będzie studiował. Dzięki pomocy przyjaciół ojca, w 1963 roku nastoletni Yoshiho przybył do Łodzi. Studiował polonistykę, na roku z Tomaszem Jastrunem i korespondentem Polskiego Radia Markiem Lehnertem, był działaczem pierwszej “Solidarności”. Wydalony z Polski po ogłoszeniu stanu wojennego, wrócił tu pod koniec lat 80. i został na stałe.

Stan wojenny - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

/

Rok po śmierci Yoshiho ukazała się książka Anny Nasiłowskiej "Wolny agent Umeda i druga Japonia".

- Pomysł wyszedł od Yoshiho Umedy. W momencie gdy się do mnie zwrócił, był już bardzo chory; zdawałam sobie sprawę, że czasu jest mało. On podejmował bardzo wiele prób utrwalenia życia swojego i ojca; jeden z warunków był taki, by książka obejmowała także biografię Ryochu. Yoshiho sens swojego życia tłumaczył poprzez nawiązania w wielu momentach do życia ojca, czuł, że wypełnia jego testament - wyjaśnia autorka w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Blisko 500-stronicowa książka Nasiłowskiej pokazuje XX-wieczną historię Polski z perspektywy losów tych dwóch Japończyków, ale wypełniają ją nie tylko historyczne fakty. Spojrzenie na polską i japońską kulturę, komentarze rodzin oraz przyjaciół ojca i syna, a także mnóstwo anegdot sprawiają, że to lektura ciekawa dla każdego.

Kogo Yoshiho uczył jeść pałeczkami, co zaskoczyło Ryochu w Polsce i w jakich okolicznościach Lech Wałęsa został ojcem chrzestnym młodego Umedy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My kupić od ja kryształ". Ludzkie historie w cieniu RWPG

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:55
Handel był tylko część rzeczywistości prywatnych, polsko-węgierskich kontaktów w czasach komunizmu. W cieniu RWPG pisały się też ludzkie historie. Rodzinne wspomnienia z tamtych czasów spisała i przesłała do radiowej Jedynki pani Jolanta Śliwińska z Warszawy.
rozwiń zwiń