X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Eksponaty muzealne kluczem do podróży w czasie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 00:42
Wiele z tych dzieł swym kunsztem i wartością nie ustępują tym z Europy Zachodniej. Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie będzie miała oblicze, dzięki któremu można na nowo odkryć perły polskiej kolekcji.
Audio
  • Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Poliptyk Grudziądzki (część środkowa)
Poliptyk Grudziądzki (część środkowa)Foto: Wikipedia Commons/własność publiczna/Praca własna

Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, od połowy grudnia będzie można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła – takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – prezentowane będą w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji.
W skład ekspozycji średniowiecznej wchodzą eksponaty z XIV-XVI wieku, pochodzące z różnych regionów Polski oraz z Europy. Dzieła te, jak przypomniała prowadząca Katarzyna Kobylecka, kiedyś zdobiły kościoły. – Jednym z głównych wątków nowej galerii jest podkreślanie funkcji dawnych przedmiotów sztuki. Chcemy pokazać, jak działał poliptyk, jakie funkcje miały malutkie tryptyki i dyptyki, jak wysoko wisiał krucyfiks – mówi prof. Antoni Ziemba.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Specjalista dodaje, że wystawa nie jest próbą rekonstrukcji. Aranżacja ma charakter nowoczesny i minimalistyczny. – Udało się wychwycić cienką linię, pomiędzy sugerowaniem przestrzeni kościoła a podkreśleniem tego, że jesteśmy w muzeum, w sali ekspozycyjnej i nie ma co udawać, że jesteśmy gdzie indziej – mówi. Jednym z sukcesów ekspozycji jest odsunięcie dzieł od ścian, co daje widzom większą możliwość oglądu prac.
Kolejnym wątkiem ekspozycji jest technika, pytanie o to, jak dzieła zostały wykonane. – Możemy oglądać cały szereg procedur technologicznych i wydaje mi się, że może to być dla widzów bardzo ciekawe – opowiada prof. Ziemba.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia. Od środy 11 grudnia można oglądać nową aranżację Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Czytaj więcej na stronie Muzeum Narodowego >>>
Audycję "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 06:14
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogata przeszłość Ukrainy, o której tak mało wiemy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 03:32
Obecnie szeroko komentowane są europejskie aspiracje Ukraińców, więc jest to dobra okazja, by przypomnieć antyczną przeszłość tego kraju. W "Naukowym zawrocie głowy" wybraliśmy się w archeologiczną wyprawę na Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka w ujęciu anegdotycznym. Te historie zaskoczą wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 04:20
Na tej wystawie nie autorzy są najważniejsi, a o historie, które kryją się za obrazem. "Mikrohistorie" można oglądać w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń