Kultura

Premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 10:11
W Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się dziś premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas", przedstawiającego życie i męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Reżyser filmu Rafał Wieczyński podkreśla, że starał się tak pokazać postać księdza Jerzego, aby przybliżyć go także młodemu pokoleniu.

Obraz o księdzu Popiełuszce jest filmem o tamtych czasach, latach 80. Losy księdza są przedstawione na tle najważniejszych wydarzeń historycznych, między innymi strajków Sierpnia oraz patriotycznych manifestacji podczas stanu wojennego brutalnie tłumionych przez władze PRL.

Reżyser przyznaje, że do nakręcenia filmu przygotowywał się pięć lat. Realizacja filmu trwała 7 miesięcy. W filmie wystąpiło ponad 7 tysięcy aktorów i statystów. Obraz przedstawia życie księdza Jerzego Popiełuszki od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i pogrzeb, który zgromadził blisko pół miliona ludzi. Bazą do nakręcenia filmu były świadectwa pisane dotyczące życia Popiełuszki, ale także wielogodzinne rozmowy z rodziną i przyjaciółmi księdza, któr przeprowadził reżyser i scenarzysta.

„Popiełuszko. Wolność jest w nas” to film kręcony w autentycznych miejscach przedstawianych wydarzeń. Zakopane, Gdańsk. Warszawa – w każdym z tych miejsc pojawiła się ekipa filmowa. Na planie zobaczymy aż 14 polskich miast. Ważnym punktem jest warszawski kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko przez wiele lat służył.

 

Rafałowi Wieczyńskiemu udało się podjąć współpracę z wybitnymi polskimi aktorzy m.in. Mają Komorowską, Joanną Szczepkowską, Danutą Stenką, Kazimierzem Kaczorem, Radosławem Pazurą, Janem Englertem, Władysławem Kowalskim. W obrazie gościnnie wystąpił także prymas Józef Glemp.

W rolę ks. Jerzego Popiełuszki wcielił się Adam Woronowicz, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, który znany jest z obrazu Jerzego Antczaka „Chopin - Pragnienie miłości”. Dziś Adam Woronowicz mówi: bardzo starałem się pokazać kapłana, który łączy ludzi.

Zabójstwo i ujawnienie prawdy o ks. Jerzym Popiełuszko wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Duszpasterz został zamordowany w 1984 roku przez Służby Bezpieczeństwa. Na pogrzeb kapłana przybyło tysiące ludzi. Ksiądz Jerzy został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.

Na ekrany kin film wejdzie 27 lutego.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przypomnijmy sobie, co zrobiliśmy z wolnością

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 21:18
Bardzo często współczesny człowiek chciałby wolność rozumieć jako wolność czynienia co mu się podoba, co mu się zachce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Należy iść tropem mózgu zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 10:50
Mord na duszpasterzu Solidarności to nie była samowolka, tak jak do dzisiaj w dużym stopniu chce się utrzymać podobną tezę.
rozwiń zwiń