Kultura

Platynowe Lwy dla Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 13:36
Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reżyser, scenarzysta i producent Janusz Morgenstern - poinformowała rzecznik festiwalu, Małgorzata Rakowiec.

Janusz Morgenstern zadebiutował filmem "Do widzenia, do jutra" (1960). Inne znane filmy Morgensterna to m.in. "Jowita" (1967), "Trzeba zabić tę miłość" (1972), "Godzina +W+" (1979), "Mniejsze zło" (2009). Wielką popularnością cieszyły się wyreżyserowane przez Morgensterna seriale telewizyjne: "Stawka większa niż życie" (1967-1968), "Kolumbowie" (1970) oraz "Polskie drogi" (1976).

Małgorzata Rakowiec poinformowała, że na plaży w Gdyni rozpoczął się we wtorek montaż ogromnego namiotu, w którym 29 maja odbędzie się gala finałowa festiwalu. Konstrukcja pomieści ok. 1300 osób, prawie dwa razy więcej niż w Teatrze Muzycznym, gdzie w poprzednich latach odbywało się rozdanie nagród. Elementy do budowy obiektu zostały sprowadzone z Wlk. Brytanii. W podobnym namiocie odbywała się m.in. impreza MTV Music Award.

Tegoroczny 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 24-29 maja - w nowym terminie, po przeniesieniu imprezy z września W tegorocznym konkursie głównym festiwalu w Gdyni walczyć będzie 21 tytułów, wśród nich m.in. nowe filmy: Doroty Kędzierzawskiej ("Jutro będzie lepiej"), Janusza Majewskiego ("Mała matura 1947"), Jana Jakuba Kolskiego ("Wenecja"), Macieja Ślesickiego ("21:37"), Feliksa Falka ("Joanna"). W grupie tej znajdzie się również siedem filmów debiutanckich oraz jeden "film drugi" w dorobku reżysera ("Chrzest" Marcina Wrony).

Nagrody w konkursie głównym przyzna zwycięzcom jury w składzie: reżyserzy Andrzej Barański (przewodniczący) i Xawery Żuławski, reżyser i scenarzysta z Islandii Arni Oli Asgeirsson, aktorka Alicja Bachleda-Curuś, scenarzysta Andrzej Bart (który ma w dorobku scenariusz "Rewersu"), operator Jacek Petrycki oraz charakteryzator Waldemar Pokromski.

Podczas festiwalu odbędzie się konferencja pod hasłem "Literatura dla filmu", mająca służyć zacieśnieniu kontaktów między dwoma środowiskami: literatów i filmowców. Do Gdyni zaproszonych zostało ok. 50 prozaików i dramaturgów.

Wśród najciekawszych wydarzeń towarzyszących gdyńskiemu festiwalowi będą również: organizowana w Sopocie (26 maja) gala rozdania Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - dla osób i instytucji przyczyniających się do rozwoju, promocji i upowszechniania kultury filmowej w Polsce; oraz koncert wybitnego norweskiego saksofonisty Jana Garbarka (27 maja, na plaży Gdynia Śródmieście).


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gdyńskie święto filmu coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:09
34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się już 14 września. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o Złote Lwy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 09:25
24 filmy będą walczyć o najważniejszą polską nagrodę filmową – Złote Lwy. Dziś rozpoczyna się 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świecie galerianek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 16:39
Na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni swój pierwszy pełnometrażowy film pokazała Katarzyna Rosłaniec. „Galerianki” docenili członkowie jury, którzy przyznali młodej reżyserce nagrodę w kategorii - debiut reżyserski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głos w sprawie patologii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2009 08:00
Na 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni swój najnowszy film pokazał Robert Gliński. Grającego w „Świnkach” Filipa Garbacza jury uznało za najlepszego, debiutującego aktora.
rozwiń zwiń