Kultura

Cud nad Wisłą w 3D

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 11:27
W czerwcu ruszają zdjęcia do najnowszego filmu Jerzego Hoffmana. Znany między innymi z ekranizacji sienkiewiczowskiej Trylogii reżyser tym razem nakręci film "Bitwa Warszawska 1920 roku".

Jerzy Hoffman wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że miał do wyboru trzy tematy historycznych batalii: Powstanie Warszawskie, walki pod Monte Casino oraz Bitwę Warawską. Wybrałem motyw Cudu nad Wisłą, ponieważ była to jedna z niewielu bitew w tym okresie, którą Polacy wygrali sami i która nie była martyrologią narodową - dodał Jerzy Hoffman.

-Uważam, że widzom, zwłaszcza tym młodszym, należy dostarczać jednak trochę optymizmu - wyjaśnił reżyser.

Jerzy Hoffman tłumaczył też, że jego najnowszy film nie będzie książką historyczną, choć dbałość o szczegóły z tamtego okresu będzie duża. Nie zabraknie scen batalistycznych z bitwy.

Ma tego pilnować między innymi dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, profesor Janusz Cisek. W filmie pojawią się żołnierze w mundurach z tamtego okresu, broń oraz pierwszy czołg, Renault FT 17. Wtedy był to pierwszy taki pojazd z obrotową wieżą.

Film o Bitwie Warszawskiej będzie opowiedziany oczami dwójki głównych bohaterów: Oli - aktorki i tancerki stołecznego teatru oraz Jana - ułana i idealisty z komunistycznymi zapędami. W rolę tego małżeństwa wcielą się Natasza Urbańska i Borys Szyc.

W filmie nie zabraknie postaci historycznych. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się. Aktor nie kryje, że choć ma niewielką rolę, to bardzo się jej obawia. -Mam po prostu ogromną tremę, bo marszałek to wielka postać  - powiedział Olbrychski.

Autorem muzyki będzie Krzesimir Dębski.

Pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczną się pod koniec czerwca w Podkowie Leśnej pod Warszawą w zabytkowym dworku. Część zdjęć będzie wykonana w technice 3D.

Zdjęcia nakręci słynny operator Sławomir Idziak, który od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. Budżet najnowszej produkcji Jerzego Hoffmana opiewa na rekordową, jak na polskie warunki, kwotę 20 milionów złotych.

Uroczystą premierę filmu "Bitwa Warszawska 1920" zaplanowano na koniec września przyszłego roku.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Gigante" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 08:57
Polska jest jednym z pierwszych krajów, w którym można oglądać debiutancki film Adriana Binieza „Gigante”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy żyje!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2010 08:00
Już 19 marca w kinach „Mistyfikacja” – długo oczekiwany, kontrowersyjny film o niezwykłym życiu i tajemniczej śmierci Witkacego. W rolach głównych Jerzy i Maciej Stuhrowie oraz plejada polskich gwiazd – Karolina Gruszka, Ewa Błaszczyk, Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy sprawy Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 11:42
Na dużym ekranie można oglądać film Mariny Zenovich "Polański: ścigany i pożądany"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny J. Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 08:14
78 lat kończy dziś Jerzy Hoffman, twórca niezapomnianych ekranizacji "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń