Kultura

Polska furtka do Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 11:21
Festiwal Filmu Polskiego w Chicago to największa impreza promująca europejskie kino na terenie Ameryki Północnej.
Audio

To już 22. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Prestiżowa impreza uważana jest za najobszerniejszy zagraniczny przegląd naszego kina.

Widzowie przez dwa tygodnie w siedmiu różnych kinach Chicago zobaczą ponad sto produkcji. Impreza ma przede wszystkim promować Polskę i naszą kulturę wśród Amerykanów.

- Prasa amerykańska ten festiwal zauważa, jakaś część Amerykanów na te filmy przychodzi. Nie jest to łatwa promocja polskiego kina, ale jest prowadzona ambitnie i konsekwentnie od ponad 20 lat - powiedział Polskiemu Radiu organizator festiwalu Zbigniew Banaś.

W tym roku w Chicago pokazane zostaną najnowsze polskie filmy fabularne, dokumenty, animacje a także wybór krótkich dzieł Romana Polańskiego, zrealizowanych w latach 60 - tych.

21 listopada, ostatniego dnia festiwalu przyznane zostaną nagrody dla artystów polskich bądź polskiego pochodzenia, którzy mają wybitne osiągnięcia w sztuce filmowej. W tym roku statuetkę Skrzydeł odbierze charakteryzator Waldermar Pokromski, twórca charakteryzacji do słynnej "Listy Schindlera", czy ostatnio "Białej wstążki".

Widzowie przez cały czas trwania festiwalu będą wybierać w głosowaniu najlepsze filmy, zarówno w kategorii fabuły, jak i dokumentu. Otrzymają one nagrody publiczności - Złote Zęby.


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Szwajcaria nie zgadza się na ekstradycję Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 14:18
Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych - taką decyzję ogłosiły władze Szwajcarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 11:35
- Kino amerykańskie jest bardzo bogate i różnorodne, a na ekranach oglądamy tylko jego pewien wycinek - kino komercyjne z Hollywood - powiedział tuż przed American Film Festival Roman Gutek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak w kinie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 16:00
Najchętniej oglądamy filmy amerykańskie i polskie, na ogół komedie. W kinie przeszkadzają nam rozmowy przez komórkę – wynika z raportu instytutu Ipsos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płatny zabójca George Clooney

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:21
- George nie grał jeszcze podobnej roli, a dobrze jest, gdy aktorzy próbują nowych rzeczy - mówi Anton Corbijn, reżyser filmu "Amerykanin".
rozwiń zwiń