Kultura

"To jest czas filmu dokumentalnego"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 08:00
"Argentyńska lekcja" to przede wszystkim historia rodzinna. Film splata wątek osobisty, z opowieścią o losach potomków polskich emigrantów na krańcu świata.
Audio
Kadr z filmu Argentyńska lekcja Wojciecha Staronia.
Kadr z filmu "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia.Foto: fot. mat.prasowe

- Wszystko zaczęło się od tego, że moja żona postanowiła wyjechać jako nauczycielka do małej miejscowości w Argentynie, gdzie żyją potomkowie polskich emigrantów. Spędziliśmy tam w sumie 2 lata. Film opowiada historię widzianą oczami naszego 8-letniego syna, który wyrwany został ze swojego bezpiecznego warszawskiego życia i pojechał z nami na koniec świata – powiedział Wojciech Staroń w audycji "Fajny film wczoraj widziałem".

Punktem wyjścia do opowiedzenia historii jest właśnie jego syn, Jasiek. To opowieść o przyjaźni pomiędzy nim a dziewczynką, która wtajemniczała go w zupełnie inny świat, pokazywała mu jego dobre i złe strony. Chłopiec na początku czuł się obcy, był inny, nie znał hiszpańskiego. Starsza o półtora roku od Jaśka Marcia, która nawiązała z nim kontakt, była bardziej otwarta niż inne dzieci. Dziewczynka szukała przyjaźni. Najpierw pilnie przychodziła na lekcje polskiego, a wkrótce zaczęła odwiedzać go także w domu. Dzięki niej Jasiek poznał nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, dorosłe problemy dzieci, z którymi w Argentynie muszą się mierzyć każdego dnia .

- Podczas pracy nad filmem obserwowałem proces uczenia się przez niego języka, proces powolnego przyjmowania nowej kultury – dodał autor "Argentyńskiej lekcji".

- Chciałem też spojrzeć na polskie wątki z nowej perspektywy. Potomkowie emigrantów często już nie pamiętają języka, uczą się go od nowa, wtórnie. Jednak "polskość" była tutaj tylko pretekstem, punktem wyjścia. Nie pojechałem tam w kostiumie ekipy filmowej, ale z rodziną, która przyjeżdza, żeby z nimi żyć, pracować, uczyć języka. To mi pomogło zyskać zaufanie tych ludzi – stwierdził Staroń.

Wojciech Staroń pracuje już nad następnym filmem dokumentalnym. Od kilku lat zbiera materiały do dokumentu pod roboczym tytułem "Bracia". To będzie historia dwóch dziadków – braci Kułakowskich, repatriantów z Kazachstanu mieszkających na Mazurach. Staroń obserwuje ich życie już od lat 90.

- To jest czas filmu dokumentalnego, który wraca na duże ekrany. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat – stwierdził Staroń w audycji Ryszarda Jaźwińskiego.

- Wolę być w skórze dokumentalisty niż fabularzysty. Niejednokrotnie filmy dokumentalne, które są opowiedziane fabularnie z wartką narracją, w zestawieniu z filmem fabularnym porażają prawdą i swoją siłą – dodał.

"Argentyńska lekcja" została już obsypana nagrodami. Na ostatnim 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym film zdobył pięć nagród, w tym Złoty Róg – Grand Prix Konkursu Międzynarodowego.

 

aw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Trójka na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 07:30
We Wrocławiu zakończył się 11. MFF Nowe Horyzonty – oczywiście pod patronatem Trójki. Ale relacji naszych specjalnych wysłanników wciąż można słuchać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obiad w środku sierpnia" przywraca apetyt na życie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 13:06
Marcin Adamczak, najlepszy krytyk filmowy 2010 roku, na festiwalu Nowe Horyzonty zaprezentuje perełkę kina, którą niewielu widziało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty - spojrzenie gospodarza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 13:12
Aktorka, Gosia Dobrowolska, od lat związana z Nowymi Horyzontami, w tym roku wystąpiła tutaj w nowej roli, jako gospodyni otwarcia festiwalu.
rozwiń zwiń