Kultura

Krzyształowicz: sporo zdrowia zostawiliśmy w lesie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 09:28
- Mam wrażenie, że będzie to gdzieś widać na kliszy - mówi Marcin Krzyształowicz, reżyser thrillera wojennego "Obława".
Fragment plakatu do filmu Obława
Fragment plakatu do filmu "Obława"Foto: mat. promocyjne

We wtorek wieczorem w krakowskim kinie Kijów Centrum odbyła się uroczysta, ogólnopolska premiera filmu "Obława" uhonorowanego Srebrnymi Lwami na tegorocznym 37. festiwalu filmowym w Gdyni. Obraz do kin trafi 19 października. Na ekranie zobaczymy m.in.: Marcina Dorocińskiego (kapral Wydra), Macieja Stuhra (konfident Kondolewicz), Sonię Bohosiewicz (żona Kondolewicza) i Weronikę Rosati (sanitariuszka Pestka).
"Obława" to thriller wojenny, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Reżyser i autor scenariusza Marcin Krzyształowicz zadedykował film swojemu ojcu żołnierzowi AK. - Mam poczucie, że udało nam się ten film zrobić szczerze, tak jak sobie wymarzyliśmy. Sporo zdrowia zostawiliśmy w tym lesie i mam wrażenie, że będzie to gdzieś widać na kliszy - powiedział Krzyształowicz.
Jak dodał "Obława" to moralitet, historia w której konflikt dobra i zła jest osią dramatyczną wokół której kręci się historia czworga ludzi. - Przy okazji to traktat o zdradzie, która przyjmuje różne formy i różne twarze. Chodziło mi przede wszystkim o to, żeby pokazać jak w drapieżnym czasie wojny kształtują się nasze postawy wobec siebie i wobec wartości. Kształtują się w sposób arcywieloznaczny - uważa reżyser.
- Praca odbyła się w trudnych warunkach, ale było warto. Lubię filmy, które uruchamiają wyobraźnię i dają do myślenia. Sądzę, że "Obława" to taki właśnie film - oceniał aktor Marcin Dorociński. Zdjęcia do filmu trwały od 15 listopada 2011 roku do 20 stycznia 2012 roku. Kręcono je w całości w Małopolsce, m.in. nowosądeckim Rytrze, Słomnikach i w Wysiołku Luborzyckim pod Krakowem.
Główny bohaterem "Obławy", grany przez Dorocińskiego kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału ma wykonać egzekucję na swoim dawnym szkolnym koledze, w którego wciela się Maciej Stuhr. Stuhr wystąpił w roli czarnego charakteru, konfidenta gestapo. Sonia Bohosiewicz zagrała żonę konfidenta. Weronika Rosati, jako sanitariuszka Pestka, musiała stanąć przed trudną decyzją, aby ratować 14-letnią siostrę.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"W drodze" - na ten film czekano ponad 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 16:00
Historia przedstawiona w filmie dzieje się na przełomie lat 40. i 50., ale porusza wciąż aktualne tematy: poszukiwania przez młodych ludzi swojej tożsamości i miejsca w życiu. - Dla nich droga nie jest ucieczką, a poszukiwaniem siebie - podkreśla Szymon Holzman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" wielkim kinowym przebojem!

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 17:59
Obraz Leszka Dawida zanotował trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Historię Paktofoniki w trzy dni obejrzało 373 796 widzów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bitwa pod Wiedniem" to co najważniejsze...

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 21:15
- Dzięki filmowi "Bitwa pod Wiedniem" widzowie w 50 krajach dowiedzą się, że Polska w w XVII wieku uratowała Europę - powiedział włoski reżyser Renzo Martinelli.
rozwiń zwiń