Kultura

Kim jest Angelina Jolie? Aktorka i aktywistka [sylwetka]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 22:45
W opublikowanym we wtorek w amerykańskim dzienniku "The New York Times" artykule aktorka Angelina Jolie poinformowała, że usunęła obie piersi, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
Audio
  • Kim jest Angelina Jolie? Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Angelina Jolie
Angelina JolieFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Angelina Jolie napisała, że podjęła decyzję o masektomii, ponieważ wykryto u niej gen zwiększający prawdopodobieństwo nowotworu piersi i jajnika. W internecie od kilku godzin trwa ożywiona dyskusja na temat oświadczenia aktorki. Wiele osób chwali gwiazdę, że miała odwagę publicznie przyznać się do swoich problemów ze zdrowiem.
Jolie nie pierwszy raz publicznie porusza istotne dla wielu ludzi kwestie. Warto podkreślić, że 37-letnia Amerykanka znana jest nie tylko ze swoich ról filmowych, ale także z działalności charytatywnej. Angelina Jolie zaangażowała się w działalność społeczną w 2001 roku, kiedy pracowała w Kambodży nad filmem "Lara Croft: Tomb Raider". Po tym, co zobaczyła na miejscu skontaktowała się z Wysokim Komisarzem ONZ do spraw uchodźców.
W następnych latach odwiedziła dziesiątki zapalnych miejsc na świecie. Ostatnio gościła m.in. w obozach dla syryjskich uchodźców w Jordanii. - Kiedy pytałam dzieci, co widziały w Syrii, mówiły o poszatkowanych i spalonych ciałach, posiekanych jak kurczaki. To właśnie powiedziała mi 9-letnia dziewczynka - powiedziała aktorka w czasie wizyty w Jordanii.
37-letnia gwiazda zaangażowana jest w wiele akcji społecznych, m.in. w akcję pomocy ofiarom głodu w Rogu Afryki. -Ta zatrważająca liczba zagrożonych ludzkich istnień sprawia, że ten głód jest nazywany największym kryzysem humanitarnym całego pokolenia - powiedziała Jolie dwa lata temu w Genewie.
Od 12 lat aktorka jest Ambasadorem Dobrej Woli ONZ. Spośród szóstki jej dzieci, troje zostało adoptowanych z Kambodży, Wietnamu i Etiopii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Uciec przed rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 05:00
Zdrowy tryb życia może pomóc zminimalizować ryzyko nawet u kobiet z genetyczną predyspozycją do raka piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak Angelina Jolie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 12:50
W czwórkowym studiu zagościła polska Angelina Jolie, czyli Monika Fijałkowska. Sobowtórka gwiazdy podkreśla, że bardzo oddziela życie zawodowe od prywatnego. Jest bardzo podobna do Angeliny, ale wciąż jest Moniką!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie po mastektomii dwóch piersi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 23:59
Angelina Jolie napisała w "New York Timesie", że zdecydowała się na mastektomię obu piersi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onkolog: usunięcie piersi może nie uchronić przed nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 10:38
Angelina Jolie poddała się prewencyjnej operacji mastektomii. Chciała uchronić się przed rakiem, na który zmarła jej matka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie poddała się mastektomii. Ekspert: podjęła słuszną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:45
Jak tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Otwocka, od wielu lat kobietom z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi zaleca się dokonanie profilaktycznej mastektomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie usunęła obie piersi. "To wydaje się nielogiczne, ale..."

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:42
Angelina Jolie zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię. - Trudno wczuć się w sytuację osoby zagrożonej chorobą nowotworową, jeśli się samemu z taką chorobą nie zetknęło - podkreśla Julia Wall ze szpitala MSW w Otwocku.
rozwiń zwiń