Kultura

Obrazy z Rosji w Kinotece

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2007 12:50
Rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą".

Rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą”. W ramach największej tego typu imprezy w Polsce w stołecznej Kinotece zaprezentowanych zostanie około sześćdziesięciu rosyjskich produkcji filmowych z różnych lat. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję do spotkania się z rosyjskimi reżyserami, producentami i krytykami filmowymi. Organizatorzy imprezy przygotowali także wiele innych atrakcji i wydarzeń kulturalnych powiązanych z festiwalem. 

Pomysłodawcą Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą” jest Fundacja Wspieram. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki współpracy między innymi z warszawską Kinoteką. To właśnie w największym kinie stolicy odbędą się wszystkie projekcje festiwalowe. Celem imprezy jest prezentacja rosyjskich produkcji, zarówno tych dawnych, jak i powstałych w ostatnich latach. W telewizji i kinie brakuje niestety dobrych filmów rosyjskich. A szkoda, bo uważam, że kino rosyjskie jest bardzo dobrym kinem – mówi Magdalena Szlagowska z Fundacji Wspieram. Dyrektor festiwalu wspomina, że w latach osiemdziesiątych nasz kraj zalewały rosyjskie filmy. Stało się to źródłem pewnej niechęci do kina z ówczesnego ZSRR. Inny problem tkwił w tym, że w Rosji w ogóle za dużo filmów się wtedy produkowało. Oblicza się, że około 500 rocznie. Obecnie jest ich znacznie mniej. Rocznie powstaje około 70 do 90 dobrych tytułów – mówi Szlagowska.

Małgorzata Szlagowska o idei Festiwalu Filmów Rosyjskich. (957,56 KB)

Festiwal, w zamyśle organizatorów, ma być także odpowiedzią na ogromne zainteresowanie kulturą rosyjską w naszym kraju. Media naświetlają jedynie aspekt polityczny lub biznesowy stosunków polsko-rosyjskich - zauważa Szlagowska. Niestety, nie pokazuje się kontaktów bardziej prywatnych, które są naprawdę bardzo dobre.

Małgorzata Szlagowska o zainteresowaniu kulturą rosyjską w Polsce. (552,92 KB)

Zaprezentowane zostaną rosyjskie pełnometrażowe produkcje filmowe, a także filmy animowane dla dzieci i dokumenty. Organizatorzy starali się dobrać najbardziej wartościowe obrazy. Chodzi tu głównie o filmy najlepszych rosyjskich reżyserów, produkcje nagrodzone na festiwalach filmowych czy w końcu popularne niegdyś filmy, które zniknęły jakiś czas temu z ekranów kinowych i telewizyjnych. Ciężko jest klasyfikować reżyserów – komentuje ocenę filmów Szlagowska. To zależy, co się komu podoba. Z „Wygnaniem” Zwiagincewa było tak, że w Cannes zostało bardzo dobrze przyjęte. Aktor otrzymał za główną rolę męską nagrodę. Tymczasem wielu krytyków średnio się wypowiada o tym filmie, uważając, że nie jest to tak dobry film, jak „Powrót”.

Małgorzata Szlagowska o doborze i ocenie festiwalowych obrazów. (1,85 MB)

W programie I Festiwalu Filmów Rosyjskich znalazło się ponad 60 obrazów. Zobaczyć będzie można kino nieme z lat dwudziestych ubiegłego wieku (m.in. „Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina), a także produkcje uznane za perły kina rosyjskiego (np. „Świat się śmieje” Grigorija Aleksandrowa z 1934 roku i „Lecą żurawie” Michaiła Kałatozowa z 1957 roku). Istotnym wydarzeniem będzie retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego. Dr Irina Tatarova – adiunkt w Ośrodku Badania nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowej Uniwersytetu Warszawskiego, na co dzień prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone Tarkowskiemu. Z doświadczenia wiem, że nie jest tak łatwo zobaczyć w Polsce dobrą kopię z polskim tłumaczeniem – wyznaje Tatarova. 

Irina Tatarova o retrospektywie Tarkowskiego. (2,43 MB)

Dr Irina Tatarova rekomenduje także dwa filmy innych reżyserów - jej zdaniem najciekawsze w ostatniej dekadzie. Jednym z nich jest „Powrót” Zwiagincewa. Obraz, często interpretowany jako psychologiczny, wydaje się być dziełem dużo głębszym – mówi Tatarova.

Irina Tatarova o „Powrocie” Zwiagincewa i „Wyspie” Łungina. (1,22 MB)

Wielkim nieobecnym na festiwalu „Sputnik nad Warszawą” wydaje się być powstała niedawno superprodukcja rosyjska "1612" Władimira Chotinienki. Film, w którym jedną z głównych ról zagrał Michał Żebrowski, wszedł przed tygodniem na ekrany kin w Rosji. Opowiada o wygnaniu załogi polskiej z Kremla w XVII wieku. Rocznica 4 listopada 1612 roku od czterech lat obchodzona jest w Rosji jako święto narodowe. Producentem filmu jest reżyser i aktor Nikita Michałkow. Choć polscy „najeźdźcy” przedstawieni są u Chotinienki w sposób dostojny i budzący podziw, to jednak reżyser nie ukrywa, że film powstał na zamówienie Kremla. Dr Irina Tatarova, która nie miała jeszcze okazji zapoznać się z najnowszą rosyjską superprodukcją, jest zdania że temat, który podejmuje m.in. ten film, przez obydwie strony jest w ogóle niewłaściwie traktowany.

Irina Tatarova o polskim i rosyjskim podejściu do wydarzeń z 1612 roku. (1,75 MB)

Publiczność warszawskiego festiwalu będzie mogła zapoznać się z rosyjską i radziecką twórczością filmową po raz pierwszy na taką skalę. Wszystko to dzięki współpracy i popraciu rosyjskich organizacji, między innymi Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej. Instytucja jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, nad którym pieczę sprawuje Natalia Semina. Współpracujemy także z Klubem Fanów Kina Rosyjskiego „Stalker” i Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury (RONIK) z Gdańska. Na otwarcie naszego festiwalu przybędzie z Moskwy Dyrektor Federalnej Agencji Kultury i Kinematografii - minister Michail Szwedkoj – mówi Małgorzata Szlagowska.

W ramach festiwalu odbędą się ponadto prelekcje i wykłady poświęcone kinu rosyjskiemu. Spośród gości przybyłych z Rosji, z odczytem wystąpi między innymi reżyser Walerij Pendrakowski, który opowie o nowym kinie rosyjskim i prezentowanym na festiwalu filmie w jego reżyserii „Pełen oddech”.

Małgorzata Szlagowska o gościach festiwalowych. (887,26 KB)

Wystąpią także polscy znawcy kina rosyjskiego: dr Seweryn Kuśmierczyk z Uniwersytetu Warszawskiego (z odczytem poświęconym Andriejowi Tarkowskiemu), dr Łucja Dęby z Uniwersytetu Jagiellońskiego (wykład o kinie Nikity Michałkowa) i dr Joanna Wojnicka (opowie o filmie „Wniebowstąpienie” Larisy Szepitko).

Imprezie towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne i inne atrakcje. Organizatorzy zapraszają między innymi na degustację konfitury i czaju, która odbywać się będzie bezpłatnie każdego dnia festiwalu. Restauracja „Babuszka” na terenie Kinoteki prezentować będzie rosyjskie potrawy. Podczas festiwalu odbędzie się także polska prapremiera filmu z 1974 roku o Włodziemierzu Wysockim. Jest to unikatowa produkcja odnaleziona w Czarnogórze. Bohaterem filmu jest sam Wysocki – mówi Małgorzata Szlagowska. Film nigdy nie był pokazywany ani w Polsce, ani w Rosji. Udostępniło go nam Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie. Polskiej prapremierze filmu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Wysockiego.

Małgorzata Szlagowska o imprezach towarzyszących festiwalowi. (1,34 MB)

Organizację Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą” wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Impreza zakończy się 18 listopada. Patronat medialny nad festiwalem objął m.in. Program Trzeci Polskiego Radia.

 Andrzej Burgoński

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 15:00
Na brak interesujących premier filmowych w styczniu narzekać nie możemy. Dziś najwięcej o czterech z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2009 15:00
Dziś porozmawiamy o nowych filmach w kinach i na DVD, cyfryzacji klasycznych polskich arcydzieł i nowym kinie rosyjskim. Zapraszam!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 13:00
Jedna z pierwszych premier filmowych Nowego Roku to nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie "Gorzkie mleko" peruwiańskiej reżyserki Claudii Llosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2009 15:00
Dziś przede wszystkim zapowiedzi filmów, których premier możemy spodziewać się w naszych kinach w 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2008 15:00
Dziś spotkanie z Lesławem Żurkiem oraz gośćmi z Rosji, odtwórcami głównych ról w filmie "Ładunek 200". Premiera tygodnia to "Control"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2008 15:00
Nasza premiera tygodnia to film Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia". W związku z tym odwiedzi nas wielu gości...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 15:00
Premiera tygodnia to "Hańba", ale nie zapomnę również o "Wojnie polsko-ruskiej". Wcześniej jednak połączymy się z Cannes...
rozwiń zwiń