Kultura

Nagrody Lata Filmów rozdane

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 09:38
Zakończył się 15. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów. Przez osiem festiwalowych dni publiczność miała okazję obejrzeć ponad 200 filmów pogrupowanych w kilkunastu pasmach. W ostatnim dniu festiwalu jury nagrodziło najlepsze produkcje.

Złote Pióro, czyli nagrodę za film z najlepszym scenariuszem, otrzymał "DeUsynlige" ze scenariuszem Haralda Rosenløw-Eega w reżyserii Erika Poppe'a. Tomasz Konecki, argumentując werdykt jury powiedział, że dobry scenariusz to taki, którego nie zepsuje nawet słaby reżyser. Powinien mieć mocno zarysowanych bohaterów i silną strukturę. „Wydaje nam się, że te kryteria najlepiej spełniał norweski film „DeUsynlige”- dodał Tomasz Konecki.

Druga festiwalowa nagroda przyznawana za scenariusz, czyli Srebrne Pióro,  trafiła w ręce Aleksieja Germana Jr i Władimira Arkusha za film "Papierowy żołnierz".  Krzysztof Teodor Toeplitz argumentując werdykt jury powiedział, że dla niego jako człowieka starej daty film wyreżyserowany przez Aleksieja Germana Jr nie jest tylko relacją z odległych czasów, ale daje nowe spojrzenie na okres, który pamięta. „Papierowy żołnierz” opowiada o wydarzeniach, które przeżywałem na bieżąco, jak lot Łajki w kosmos. Spodziewałem się niklu i szkła, dostałem kazachskie pustkowia, na których rozgrywają się prawdziwe ludzkie dramaty”- dodał Krzysztof Teodor Toeplitz

Za najlepszy scenariusz w historii polskiego kina jury wyróżniło Jerzego Skolimowskiego, Romana Polańskiego i Jakub Goldberg. Nagrodę za ich wspólny scenariusz do filmu "Nóż w wodzie" z 1961 r. odebrał osobiście Jerzy Skolimowski.
Po raz ósmy jury przyznało nagrodę w Konkursie Kina Niezależnego. W kategorii: fabuła do 30 minut główną nagrodę otrzymał film Tomasza Jurkiewicza „Wesołych Świąt”. W kategorii dokument wyróżniony został film Bartosza Kruhlika „Jutro”. Członkowie jury docenili film za  wrażliwość na umykające dziś i iskierkę nadziei na jutro. Po raz trzeci w historii Festiwalu jury przyznało nagrodę w Konkursie Etiud Studenckich. "Za brawurowy scenariusz i poczucie humoru"-  otrzymał ją Paweł Wysoczyński, reżyser filmu „W drodze”.

Łączna liczba widzów projekcji filmowych oraz imprez towarzyszących jubileuszowej edycji 15. Lata Filmów wyniosła w tym roku ponad 27 tysięcy.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ludzie filmu wyróżnieni

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2009 11:32
Warszawski Teatr Capitol na swej scenie tym razem gościł ludzi filmu. Polski Instytut Sztuki Filmowej właśnie w tym miejscu wręczył wczoraj (poniedziałek, 4 maja) Nagrody PISF wraz ze statuetkami autorstwa Piotra Michnikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdyńskie święto filmu coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:09
34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się już 14 września. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie święto kina

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:34
Podczas jubileuszowego 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie 150 pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych filmów z 57 krajów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prowincjonalia 2010" czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 09:40
Przedpremierowym Pokazem filmu "Świnki" w reż. Roberta Glińskiego rozpocznie się dziś (27 stycznia) XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2010".
rozwiń zwiń