Kultura

Warszawskie święto kina

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:34
Podczas jubileuszowego 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie 150 pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych filmów z 57 krajów świata.

Stefan Laudyn zapewnia, że festiwal będzie okazją do prezentacji tego, co najlepsze w światowym kinie i dodaje, że kryterium doboru filmów była ich wartość artsytyczna. - Nawet jeśli jakiś obraz odniósł sukces na innym festiwalu, nie oznacza to, że został zaproszony do Warszawy- dodaje dyrektor festiwalu.
Imprezę otworzą dwa obrazy animowane: "Metropia" Tarika Saleha, czyli futurystyczna wizja Europy w czasach, gdy kończą się światowe zapasy ropy naftowej. Na potrzeby tej futurystycznej animacji głosów postaciom użyczyli: Vincent Gallo, Udo Kier, Sofia Helin. Reżyserką drugiej animacji "Esterhazy" jest Izabela Plucińska. Film, według scenariusza Anny Jadowskiej i Izabeli Plucińskiej, jest adaptacją słynnej, niemieckiej książki dla dzieci, autorstwa Irene Dische Hansa Magnusa Ezensbergera. W filmie usłyszymy głosy wybitnych aktorów: Wiktora Zborowskiego, Macieja Stuhra, Marii Peszek, Borysa Szyca, Roberta Więckiewicza i Zbigniewa Zamachowskiego. Na zamknięciu festiwalu wyświetlony zostanie pełnometrażowy debiut Pawła Borowskiego „Zero”, który jest opowieścią o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach.

W "Konkursie Międzynarodowym" zobaczymy 17 filmów fabularnych z całego świata. Polskę reprezentować będą: Świnki” Roberta Glińskiego, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Zdobywcę "Złotych Lwów" na festiwalu w Gdyni, czyli film „Rewers” Borysa Lankosza, zobaczymy w "Konkursie 1-2", gdzie pokazane będą fabularne debiuty twórców z całego świata. W ramach festiwalu odbędzie się także międzynarodowy "Konkurs Wolny Duch" dla filmów niezależnych, międzynarodowy "Konkurs Dokumentalny" dla filmów pełnometrażowych oraz "Konkurs Krótkometrażowy" dla filmów europejskich. W pozakonkursowej sekcji "Mistrzowskie Dotknięcie" widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowe dzieła uznanych filmowców. Ze współczesnymi wizjami świata zapoznamy się w sekcji "Odkrycia" .

Stefan Laudyn przypomina, że Warszawski Festiwal to nie tylko projekcje filmów, ale także spotkanie z reżyserami pokazów konkursowych. Organizatorom zależy na tym, żeby wszyscy twórcy mogli spotkać się z publicznością, żeby każdy mógł zadać pytanie i poczuć się częścią imprezy.

Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z najważniejszych filmowych imprez w naszym kraju. W tym roku dołączył do grupy dwunastu czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mer del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych, zaliczyła Warszawski Festiwal Filmowy do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”, zwanej kiedyś kategorią „A”. - To wynik naszej wieloletniej pracy nad programem i organizacją festiwalu. Żeby otrzymać tę akredytację, trzeba bardzo się starać - wyjaśnia Stefan Laudyn.
.

25. Warszawski Festiwal filmowy potrwa od 9-18 października.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

WFF czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 08:49
Dziś od rana zaczynają się pokazy filmów w stołecznych kinach: Kinoteka, Kultura i Multikino Złote Tarasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały człowiek walczący z systemem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 14:39
Tarik Saleh do zbudowania świata swojej najnowszej animacji „Metropii” wykorzystał wyjątkowo trudną technikę - prawdziwe fotografie poddał komputerowej obróbce, a następnie je zanimował. Jak przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, momentów zwątpienia nie brakowało, bo film powstawał w trudach przez sześć lat, ale ostatecznie się udało. Teraz 80 minutowa produkcja pokazywana jest na całym świecie. Szansę na jej obejrzenie mieli także uczestnicy trwającego jeszcze 25. Warszawskiego Festiwalu Filmo
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny Rewers

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 11:40
Płyta z muzyką Włodka Pawlika do filmu Borysa Lankosza "Rewers" zostanie wydana przez Polskie Radio już 13 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rewers" nie będzie walczył o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 09:16
„Rewers” Borysa Lankosza nie znalazł się na skróconej liście kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
rozwiń zwiń