Kultura

Zakopane się skończyło? Historia i mity niezwykłego miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 01:03
- Ciągłe słyszymy o kresie Zakopanego. Moim zdaniem ono się skończyło, nim się na dobre zaczęło - mówi Maciej Krupa, autor "Kronik zakopiańskich".
Audio
Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Zakopane. Od zawsze budziło ono emocje i przyciągało. Choć zmieniły się czasy i świat dookoła nas, Zakopane nadal ma swoich zwolenników, miłośników i przyjaciół
Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Zakopane. Od zawsze budziło ono emocje i przyciągało. Choć zmieniły się czasy i świat dookoła nas, Zakopane nadal ma swoich zwolenników, miłośników i przyjaciółFoto: NAC

W stworzeniu mitu Zakopanego pomógł w drugiej połowie XIX wieku lekarz Tytus Chałubiński, zwany również "królem Tatr". W czasie epidemii cholery, która dotknęła miejscowość, nie opuścił on mieszkańców i był z nimi do czasu, aż zdławiono zarazę. - Gdy była potrzeba i ludzie marli jak muchy, on został wśród górali i leczył ich do końca. Później doktor Chałubiński był zawsze witany z otwartymi rękami - opowiada dziennikarz.

W jaki sposób ewoluował mit Zakopanego i dlaczego od wielu lat wieszczono mu schyłek? Z jakich powodów powstały "Kroniki zakopiańskie"? Dlaczego właśnie Zakopane stało się tak ważne? Tytus Chałubiński, Sabała, ksiądz Józef Stolarczyk, Klimek Bachleda, rodzina Witkiewiczów, państwo Kasprowiczowie, tragicznie zmarły Mieczysław Karłowicz - jakie jeszcze wybitne osoby są związane z tym miejscem? O tym więcej w rozmowie, którą poprowadził Michał Nogaś.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś   
Gość: Maciej Krupa (dziennikarz, publicysta, etnolog, przewodnik tatrzański, tłumacz, autor "Kronik zakopiańskich")  
Data emisji: 8.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Albert Camus, Kamel Daoud i książka jak lustro

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 03:45
- Chciałem napisać powieść, która byłaby pewnym pozdrowieniem dla Alberta Camusa, a jednocześnie przedstawiałaby inny punkt widzenia - mówi pisarz Kamel Daoud.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto Archipelag: Leszno, Kalisz, Konin

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:35
W ramach projektu "Miasto: Archipelag" Filip Springer odwiedza byłe polskie miasta wojewódzkie. Tym razem trafił do Wielkopolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płaza o "Skoruniu", Szczerek o "Tatuażu z tryzubem"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 22:00
To już przedostatnie w tym roku wydanie programu. Sięgnęliśmy w nim po "Skorunia", świetny zbiór opowiadań Macieja Płazy i po nową książkę Ziemowita Szczerka. "Tatuaż z tryzubem" to zbiór reportaży i esejów z Ukrainy.
rozwiń zwiń