Kultura

Gawędy o Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 08:00
Już za dwa tygodnie w księgarniach zobaczymy książkę Wojciecha Bonowicza "Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze".

Wojciech Bonowicz, który jest też autorem biografii księdza Tischnera przyznaje w rozmowie z IAR, że od dawna był proszony o napisanie książki opartej na słynnych anegdotach kapłana. Zdecydował jednak, że powinny być one "wplecione" w sposób myślenia o świecie księdza profesora, stąd pomysł na napisanie zbioru gawęd.


Wojciech Bonowicz przyznaje, że taką publikacją chciałby także zachęcić młode pokolenie, które nie znało księdza Tischnera, do poznawania go. "W tych gawędach staram się zatrzymać dobrą aurę jego osoby, która nie tylko nas ogrzewała, ale także mobilizowała do tego, żeby na tym świecie zrobić coś pozytywnego" - mówi Wojciech Bonowicz. Zwraca także uwagę, że w tej publikacji w ogóle nie ma polityki, ponieważ - jego zdaniem - z czasem, ta rola księdza Tischnera przestanie być ważna.


Nie ma też wiele na temat kościelnych konfliktów księdza profesora Tischnera - mówi Wojciech Bonowicz dodając, że temu jest poświęcony tylko jeden rozdział, gdzie znajduje się słynne zdanie księdza Tischnera, że nie spotkał nikogo, kto by stracił wiarę po lekturze Marksa, ale spotkał wielu takich, którzy ją stracili po spotkaniu z własnym proboszczem.
Wojciech Bonowicz podkreśla, że w zbiorze gawęd "Kapelusz na wodzie..." chciał przekazać dużo pozytywnej energii, ale nie mogło tam zabraknąć rozdziału o końcu życia księdza Tischnera. Ten rozdział zatytułowany jest po prostu "Hiob".

Wziął się natomiast z listu Jana Pawła II do księdza profesora Tischnera, po ostatnim spotkaniu z nim na Wawelu: Wtedy papież napisał: "...Twoje życie zostało włączone w dramat Hioba..."
Ostatnie spotkanie - siedzącego już na wózku - księdza profesora Józefa Tischnera z Janem Pawłem II na Wawelu, miało miejsce 17 czerwca 1999 roku. Rok później, 28 czerwca, chory na raka krtani ksiądz Józef Tischner zmarł. Miał 69 lat.


Jest pochowany w Łopusznej. Znajduje się tam poświęcona mu izba pamięci, w której jest wiele pamiątek, między innymi korespondencja z Janem Pawłem II i fragmenty gawęd, nagranych dla Polskiego Radia.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

„Tischner – życie w opowieściach”

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2008 08:04
Trójka i Tygodnik Powszechny serdecznie zapraszają na specjalny pokaz filmu „Tischner – życie w opowieściach” i debatę „ Jan Paweł II – ks. Józef Tischner: historia pewnej przyjaźni”
rozwiń zwiń

Czytaj także

VII DNI TISCHNEROWSKIE Kraków, 9 - 12 maja 2007

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2007 13:59
Po raz siódmy w Krakowie spotkają się wszyscy, dla których myśl księdza Józefa Tischnera nadal jest żywa i prowokuje do dyskusji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsłuchać się w Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 11:43
Już w środę w Krakowie rozpoczną się IX Dni Tischnerowskie, a będzie im towarzyszyło wydanie dwóch książek: Tischner - wiara ze słuchania" i "Tischner czyta Katechizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet filozofów: ksiądz Józef Tischner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:58
15 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń