Kultura

Kraków Miastem Literatury UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 09:50
Kraków będzie się starał o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory został przyznany tylko trzem miastom - Edynburgowi, Melbourne i Iowa.

Kraków chce dołączyć do tego grona, w związku z czym trwają konsultacje w sprawie opracowania wymaganego wniosku. Dokument zostanie przygotowany przez zespół, w którego skład wejdzie szeroka grupa ekspertów, związanych ze światem literatury.

Tytuł Miasta Literatury UNESCO jest niezwykle prestiżowy i doskonale wpisuje się w ostatnie działania Krakowa organizującego i popularyzującego festiwale literackie i teatralne.

W 2009 r. w Krakowie zadebiutowały dwa festiwale literatury: Czesława Miłosza oraz Josepha Conrada. Pod Wawelem od kilkunastu lat organizowane są także duże targi książki. Kraków przez wiele lat był miastem, w którym mieszkało jednocześnie dwoje noblistów z dziedziny literatury - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. To między innymi dzięki nim Kraków był miejscem ważnych cyklicznych wydarzeń literackich - spotkań noblistów oraz poetów z całego świata.

Tytuł, o który stara sie miasto ugruntowałby pozycje Krakowa, jako ważnego ośrodka literackiego - dodaje Robert Piaskowski.

Wniosek o przyznanie Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO zostanie opracowany do czerwca tego roku, a złożony zostanie na przełomie października i listopada.

(na podst. PR dla Zagranicy, PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Święto literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:29
Gmina Miejska Kraków, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" i Krakowskie Biuro Festiwalowe rozpoczynają dziś I edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Festiwal potrwa od 2 do 7 listopada 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka w Tallinie!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 10:54
Choć jego nazwę należy tłumaczyć jako „miasto duńskie” i leży nad Zatoką Fińską – jest stolicą Estonii. Ulubionym przysmakiem jego mieszkańców nie są już ziemniaki i kiszona kapusta, ale śledzie.
rozwiń zwiń