X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Pacjent Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 14:45
Czasem czuję się jak wiejski doktor - mówi Amos Oz, wybitny izraelski pisarz.
Audio
  • Amos Oz w Polsce i 50 rocznica śmierci Alberta Camusa

 - Gdyby ktoś mnie spytał, kim chciałbym być i w jakiej epoce chciałbym się urodzić, to powiedziałbym, że chciałbym być pacjentem Antoniego Czechowa – mówi Amos Oz, izraelski pisarz, który przyjechał do Polski.

Czechow był nie tylko pisarzem, ale również wiejskim lekarzem. Reprezentował niezwykłą postawę życiową. U szczytu sławy kontynuował swoją pracę lekarską.

- Czasem czuję się, jak ten wiejski doktor. Kiedy wypowiadam się na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to nie pytam, kto jest winny, kto zły, a kto dobry, ale pytam samego siebie, co mogę zrobić, żeby zatrzymać krwawienie – mówi Amos Oz na spotkaniu z czytelnikami w Krakowie.

Amos Oz wspomina również o polskich korzeniach. Jego dziadkowie ze strony matki pochodzili z Równego, a ojciec urodził się w Odessie w Rosji, ale jako 10-latek mieszkał i chodził do szkoły i na uniwersytet w Wilnie. Pisarz opowiada o swoim ojcu, dzieciństwie i młodzieńczym buncie.

Więcej posłuchaj w audycji "Moje książki", którą przygotowała Magda Mikołajczuk. Amos Oz, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy opowiada o tym, jakie książki czyta, a jakich nie czyta oraz o bohaterach własnej prozy.

W drugiej części audycji także rozmowa z wnuczką Alberta Camusa - Elisabeth Maisondieu-Camus, z okazji wydania albumu "Albert Camus-samotny i solidarny". Album, przygotowany przez córkę pisarza, zawiera kilkaset fotografii ze wszystkich etapów życia Camusa, fragmenty jego rękopisów i maszynopisów, wycinki z "Dzienników" oraz artykuły pisane dla francuskiej prasy podziemnej w czasie okupacji. W tym roku minęła 50. rocznica śmierci Alberta Camusa.

(im)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rocznica śmierci Alberta Camusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 09:24
50 lat temu, 4 stycznia 1960 roku, zginął tragicznie Albert Camus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amos Oz: Polska i Izrael są sobie bliskie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 13:00
W polskiej kulturze są żydowskie geny, tak jak w kulturze izraelskiej są geny polskie. Ogarnia mnie w Polsce głębokie poczucie czegoś znajomego.
rozwiń zwiń