Kultura

Pacjent Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 14:45
Czasem czuję się jak wiejski doktor - mówi Amos Oz, wybitny izraelski pisarz.
Audio
  • Amos Oz w Polsce i 50 rocznica śmierci Alberta Camusa

 - Gdyby ktoś mnie spytał, kim chciałbym być i w jakiej epoce chciałbym się urodzić, to powiedziałbym, że chciałbym być pacjentem Antoniego Czechowa – mówi Amos Oz, izraelski pisarz, który przyjechał do Polski.

Czechow był nie tylko pisarzem, ale również wiejskim lekarzem. Reprezentował niezwykłą postawę życiową. U szczytu sławy kontynuował swoją pracę lekarską.

- Czasem czuję się, jak ten wiejski doktor. Kiedy wypowiadam się na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to nie pytam, kto jest winny, kto zły, a kto dobry, ale pytam samego siebie, co mogę zrobić, żeby zatrzymać krwawienie – mówi Amos Oz na spotkaniu z czytelnikami w Krakowie.

Amos Oz wspomina również o polskich korzeniach. Jego dziadkowie ze strony matki pochodzili z Równego, a ojciec urodził się w Odessie w Rosji, ale jako 10-latek mieszkał i chodził do szkoły i na uniwersytet w Wilnie. Pisarz opowiada o swoim ojcu, dzieciństwie i młodzieńczym buncie.

Więcej posłuchaj w audycji "Moje książki", którą przygotowała Magda Mikołajczuk. Amos Oz, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy opowiada o tym, jakie książki czyta, a jakich nie czyta oraz o bohaterach własnej prozy.

W drugiej części audycji także rozmowa z wnuczką Alberta Camusa - Elisabeth Maisondieu-Camus, z okazji wydania albumu "Albert Camus-samotny i solidarny". Album, przygotowany przez córkę pisarza, zawiera kilkaset fotografii ze wszystkich etapów życia Camusa, fragmenty jego rękopisów i maszynopisów, wycinki z "Dzienników" oraz artykuły pisane dla francuskiej prasy podziemnej w czasie okupacji. W tym roku minęła 50. rocznica śmierci Alberta Camusa.

(im)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rocznica śmierci Alberta Camusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 09:24
50 lat temu, 4 stycznia 1960 roku, zginął tragicznie Albert Camus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amos Oz: Polska i Izrael są sobie bliskie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 13:00
W polskiej kulturze są żydowskie geny, tak jak w kulturze izraelskiej są geny polskie. Ogarnia mnie w Polsce głębokie poczucie czegoś znajomego.
rozwiń zwiń